Prohledat tento blog

čtvrtek 2. března 2017

La La Land vs. Jeden Svět

Festival jeden svět a film o jídle


Od 6. do 15. března probíhá festival o lidských právech Jeden svět. Pro mě čas, kdy fakt musim do kina a tušim, že když pudu na dokumenty, nebudu zklamaná, jako by se to mohlo stát v případě filmů. No jen si zkuste zajít na oscarovej La La Land.

Protože jeden dokument se týká i jídla, tak jsem se hrdinně rozhodla o svoje nadšení podělit tady na blogu.Takže ten snímek se jmenuje Divadlo života a je o jídle a plýtvání a o suprovym michellinskym šéfkuchaři Massimu Botturovi, kterej je i na Wiki, tak si ten úspěch představte. A tenhle borec s dalšíma šedesáti kuchařema, mezi kterejma jsou jména jako Ferran Adria, Rene Redzepi, Alain Ducasse, Daniel Humm, servíruje jídla ze zbytků z Expa 2015 lidem bez domova a uprchlíkům.


Skrze jídlo se dá poznat jiná kultura. Lidi jako já, když jedou do zahraničí, tak volej jídlo, jako médium, zkrze který poznávaj kulturu dané země. Je ale možný stejnym způsobem poznávat jinou kulturu, která neni za hranicema naší země. Kvůli tomu a kvůli tématu plýtvání jídlem se na tenhle film moc těšim.


Plýtvání a spotřeby se týká i další dokument, kterej mě zaujal, Zemřít pro design, kde se ukazuje toxicita výroby elektroniky a zdravotní dopady na dělníky i jejich děti, ale i dopady na nás a na životní prostředí. Podle mě je skvělý o tomhle vědět a mluvit, protože za každym výrobkem, kterej si koupíme, stojí něčí práce. Ten někdo může pracovat v otřesnejch podmínkách, bejt z toho nemocnej a ještě za to dostat uplný prdlajz. Proto neni od věci nebejt závislej na nakupování a přemejšlet nad svýma nákupníma a spotřebníma zvyklostma. Konzum stejně už neni cool.Pak tam jsou i další filmy, který stojej za shlídnutí a nemůžu je vynechat, např. Skutečná cena lodní dopravy, Stroje a Vysílá Kolwezi.

Tak třeba to i někoho dalšího zaujme a nadchne a pujde se taky podívat, protože tohle běžně v telce nedávaj a kolikrát je to k nesehnání i jinde a člověk určitě neodejde z kina vyprázdněnej jako po La La Landu.Žádné komentáře:

Okomentovat