Prohledat tento blog

úterý 24. dubna 2012

Jak na slávky, aby se jazýček zbláznil radostí?


     Ne každej je zrovna hotovej z mořských plodů. Většina se nejdřív naučila používat krevety, ale ostatní už moc nejede…  Jestli ale ono to nebude přípravou? Některé restaurace nabízí pokrmy s mořskými plody, kde najdete klasickou mraženou směs kalamářích koleček, sláveček a krevetek, často krabí tyčinku a tím to končí. Tak takhle se mořský plody nenaučíme milovat. 
     Já jsem se naučila milovat mořské plody v Itálii, kde nám děda, který v Itálii žil několik let, připravoval slávky, které jsme si sami ráno natrhali na skalách a dopoledne je na pláži čistili. To byla pecka, ale i tady doma si na nich můžeme pochutnat a připadat si jako na dovolený. Takže dneska o slávkách.
     Mořské plody je nejlepší kupovat čerstvé v ověřených prodejnách. Já preferuji vyvážený poměr kvalita-cena, proto se nejradši vydávám do Makra. Tam teď byla dokonce akce a kilčo máte za 70 korun, to je krásná cena, za takovou dobrotu až podezřelá.  
     Kromě kuchyňské úpravy je důležitá hlavně kontrola mušlí, abychom se necpali mrtvýma, které nám mohou nelahodit až přímo žaludečně uškodit. V syrovém stavu by měly všechny mušle být zavřené. Pokud je mušle otevřená, zkuste s ní poklepat o stůl a pokud se zavře, žije a je k jídlu, pokud ne, je mrtvá a nikdo by jí neměl jíst, jen snad nepřítel, ale toho zvát dnes nebudeme. Stejně tak se zbavíme poškozených mušlí, které v sobě mají díry nebo mají narušenou skořápku. S Makrem mám v tomto ohledu dobré zkušenosti, špatných nejedlých kousků najdete minimum.
     Mušle, které jsme vybrali, musíme očistit. Je dobré je vydrbat houbičkou pod horkou vodou a následně je zbavit všelijakých řas a to tím způsobem, že pokud z mušle čouhá takový zvláštní ocásek, chytíme ho prsty a z jedné strany mušle ho přetáhneme na druhou a utrhneme. Hej rup a škub. 
     Tím jsme zvládli základ a teď už je to brnkačka, každý má svoje způsoby přípravy, ať už jsou to slávky s rajčaty, nebo na bíleném víně, někdy i se smetanou a nejčastěji zasypané petrželkou (plocholistou samozřejmě), s pečivem, s pastou, s rýží a buhví. Viděla jsem ale i originální způsob přípravy, kdy se slávky naskládají do kolečka jedna vedle druhé, pokryjí se jehličím, které se zapálí, a když dohoří nebo dodoutná, zmizí a slávky jsou připravené k jídlu. Já jsem si pro vás připravila můj nejoblíbenější způsob, tak jsem jedla slávky poprvé a doteď je tak mám nejradši a není to nic těžkého na přípravu. Je to způsob, který děda okoukal od italských kuchařů.

Cozze Al Pomodoro aneb Italovi slávky s rajčatovou omáčkou podávené s čím chcete 

     Slávky vložíme do hrnce, ve kterém máme 2dcl vroucí vody nebo bílého vína a zavřeme pokličkou. Slávky se začnou otvírat, trvá to jen pár minut, a jakmile jsou otevřené, jsou hotové. Mušlí, které se neotevřeli, se zbavíme, abychom si nepřivodili boleníčko.
     Tak to bychom měli a nikoho jsme nevyděsili.
     K tomu připravíme omáčku tak, že na olivový olej dáme cibulku na větší kousky, čerstvé čili papričky, česnek, restujem restujem,  a přidáme rajčata, nejlepší jsou pěkná zralá letní, ta skoro nikdy nikde nenajdeme, tak můžeme použít ta, co se u nás prodávají a přidat k nim trošku cukru, anebo použijeme italská rajčátka z konzervy, ale supermarketová rajčata sama o sobě určitě nepostačí. K základu se dá použít i řapíkatý celer, my to tak ale neděláme, takže záleží na vás. Sůl, pepř. Můžeme zastříknout bílým vínem, ale není to povinné. Když je směs pěkně povařená, asi za 8-12 minut podle množství, zhasneme plamen, zasypeme spoustou nahrubo nakrájené petrželky a můžeme promíchat s mušlemi, které jsme scedili, protože vypouštějí dost šťávy, a tou můžeme omáčku ředit. Ještě je jedna možnost a to hlavně při přípravě velkého množství, které se nedá jen tak v nějakym rendlíku promíchnout, do hlubokého talíře naservírujeme nejdříve slávky a následně poléváme omáčkou. Nakonec pokapeme podle chuti citronovou šťávou, nebo servírujeme se srpkem citronu.
     K takto připraveným slávkám se nejvíce hodí bílé pečivo, těstoviny nebo rýže, ale pečivo je nejlepší, protože díky němu smlsnete všechnu vynikající omáčku. Mňam! 

     Kdo se nebojí, ať zkusí, kdo se bojí, zkusí taky, a kdo zná, posílá další typy a kritizuje a všichni budeme nadšení, takže s chutí do toho, ať po vás zbydou jenom skořápky!

...hhh


Navštivte i moje stránky na facebooku.

Žádné komentáře:

Okomentovat