Prohledat tento blog

úterý 29. května 2012

Rebarborový crumble okoukaný v Anglii

     Když jsem byla v Anglii, všichni si tam ulítávali na strašně dobrym a jednoduchym dezertu, řikali mu Crumble. Měli apple crumble, rhubarb crumble, cokoliv crumble a vždycky to bylo moc dobrý, i když  člověk zjistil, že je to jen pečené ovoce s drobenkou navrch. Teplý se podával s kopečkem vanilkové zmrzliny a vychladlý pak s creme fraiche nebo se šlehačkou. Mě okouzlilo právě to, že je koláč bez těsta, takže ovoce má mnohem lepší šanci vyniknout, než na klasické české bublanině nebo kynutém koláči.
     Protože je teď sezóna rebarbory, která je mým oblíbeným ovoce-zeleninem, vybrala jsem rebarborovou verzi. Když člověk minimálně zapátrá, zjistí, že rebarbora je ovoce pocházející z Tibetu a dřív se všude rozrůstala jako plevel. Každopádně je samozřejmě velmi zdraví prospěšná a chutná, takže tady máte můj oblíbený recept na Anglický reveňový Crumble:

20 řapíků reveně
6 polévkových lžic vody
10 polévkových lžic krystalového cukru
2 čajové lžičky sušeného zázvoru
110g másla 
110g cukru
200g mouky

     Nejdřív si zapneme troubu a předehřejme ji na 180°C. Rebarboru si nakrájejte na kostky nebo obdélníčky, zvolila bych asi tří až pěti centimetrovou velikost. Kostky (obdélníčky) rebarbory dejte do pánve, kam přidáte i vodu a krystalový cukr. Trvá to asi 5 minut, než je rebarbora tak akorát rozměklá, ale ne džemovité konzistence. Do směsi přimíchejte zázvor a nalijte jí do připravené kulaté formy. Z másla, cukru a mouky vytvoříme v misce drobenku, někdo žmolenku, to ať si každý pojmenuje dle libosti, ale tvoří se mnutím všech ingrediencí mezi prsty tak dlouho, až se začne směs drobit, či žmolit. Tím zasypeme rebarboru připravenou ve formě a dáme péci na 35 až 45 minut do vyhřáté trouby. Krambl je hotový, když drobenka zezlátne. 

     Doporučila bych ochutnat si kousek za tepla se zmrzkou a pak i jeden za studena, protože obojí je skvělý, tak by byla škoda o něco přijít.

     A na závěr jden tip pro zdravožrouty: drobenku lze nutričně zplnohodnotnit  ovesnými vločkami nebo mandlovými lupínky.


Navštivte i moje stránky na facebooku.

Žádné komentáře:

Okomentovat