Prohledat tento blog

pondělí 13. března 2017

Blíží se Velikonoce

Dneska bych chtěla napsat něco o slepicích. Mám je ráda a věřim, že kdyby ste jim dali šanci, určitě by ste si je taky oblíbili. Navíc se blížej Velikonoce, takže holky musej snášet jak zběsilý, tak proč jim nedat trošku prostoru.
Co maj lidi na slepicích nejradši?
Vejce.
A tak sem chtěla napsat něco o chovu slípek a o tom, jak nákupem vajíček můžem ovlivnit prostředí, ve kterym budou žít. Jak řiká Zdenda: "Vaření začíná nákupem." Tak nakupujme zodpovědně.
Slepice poprvé spí na sluníčku, zdroj:  www.slepicevnouzi.cz/

Většina velkochovů využívá klece. Ty bateriový jsou sice v EU zakázaný od roku 1999, ale jinde se normálně používaj. Kolik ale na klec slepicím přidali? 50 cenťáků čtverečních, což je jako plocha 3 krabiček od sirek. Hmmm..
Chudák slepice v týhle obohacený kleci! Za celej život neuvidí sluníčko ani oblohu, ale zato na ní praží umělý osvětlení až 17 hodin denně, aby pěkně nesla, jídlo dostává rovnou s lékama, aby brzo nepošla. Hrabání, který je u slepic přirozený jim probíhá maximálně na mozku, klovat může leda mříže, o roztažení křídel nemůže bejt řeč. Snáškový období probíhá zhruba rok, pak jsou slípky nacpaný do náklaďáku a totálně zdecimovaný a polámaný jedou na jatka.
Dobrý je, že v ČR se už tyhle klece využívat nesměj, ale v třeba v Polsku jo. Polský vejce bejvaj často ve slevičkách.
Lepší jsou chovy v halách na podestýlce, tam je sice slepic strašný množství a ven se taky nepodívaj, ale asi sami chápete, že proti kleci je to bájo.
Chovy s venkovním výběhem jsou ještě o dost lepší a nakonec eko-bio chovy jsou slepičí topíček, protože podléhaj velkému množství kontrol a musejí se tam postarat o lepší prostředí pro zvířata, která mohou i ven, mají hnízda a jsou krmený bio stravou. Takhle by to asi mělo vypadat.

Nákup

Co se týče nákupu vajec, tak to není zas tak složitý. Vajíčka jsou značena a pokud chcete slepičkám pomoct, protože oni si samy nepomůžou, můžete tomu přizpůsobit svoje nákupní zvyklosti. Můžete si vybrat. Můžete zvolit způsob, jak budou slepice chovány.
Vždycky otevřete krabičku a podívejte se na samotný vejce, protože obal může klamat jak obrázkama, tak textem, ale vejce nelže.
První číslo na vejci značí způsob chovu slepic. Vidim-li číslo 3, vejce radši zanechám v obchodě, protože to znamená klecový chov. Když je nebudem kupovat, protože nám vadí jíst vejce od zbídačelých slepic (ono je to i trošku nechutný), tak je budou muset přestat prodávat.
Číslo 2 znamená halový chov, 1 chov s výběhem a 0 eko-bio chovy samozřejmě s výběhem.
Slepičky by určitě poděkovaly za 0 a 1 a u 3 by jim slza ukápla.
Za první číslicí je vždy značka země původu vejcete (CZ, PL, ..) a pak následuje číselný kód chovu.
zdroj: http://www.ceskavejce.cz/produkty/povinna-oznaceni


Puberťákem na jatka

Když nesnášíš počet vajec podle tabulek, tak na jatka s tebou! Věk 18 měsíců. Normálně se slepice dožije asi 10 let, ale tenhle slepičí puberťák už dosloužil, jde na jatka, ačkoliv by moh ještě v klídku snášet i po přepeření.
Takhle vyřazené slepice z velkochovu je možné odkoupit za zhruba 30 korun. Pokud teda máte zahradu a chtěli byste domácí vajíčka, není nic hezčího a snazšího, než si adoptovat takovouhle slípečku, kterou tak zachráníte a ona vám za odměnu bude ještě dlouho snášet.
zdroj: http://www.huffingtonpost.com/2014/04/25/silkie-chicken_n_5200292.html

Pokud si ale myslíte, že slepice je blbá
, tak vám takovýhle starosti o klecový chovy a životy slípek musej připadat zbytečný. Ale možná, že se mejlíte a slepice jako i jiný ptáci nemusej bejt blbý, třeba by i aportovaly, když by ste se jim věnovali.

Jestli si chcete přečíst něco o slepičí inteligenci, zkuste se podívat na tenhle článek ke studii z časopisu Animal Cognition. 

Žádné komentáře:

Okomentovat