Prohledat tento blog

čtvrtek 23. října 2014

Raw kuličky plný energie

     Docela dost mě začlo bavit raw, ne že bych se chtěla stát vitariánem, ale některý raw jídla a obzvlášť dezerty jsou strašně dobrý a určitě nezaškodí zařadit je občas do svýho jídelníčku. Naposled jsem měla ve vegetariánský restauraci Maitrea vynikající čokoládovo fíkový raw dort a dneska jsem se rozhodla udělat si jeden raw dezertík sama. Jednodušší už to ani nemůže bejt, tak se jukněte na recept:

Raw kuličky (u mě 17 kousků)

1,5 hrnku oříšků (dala jsem kešu natural a neloupané mandle)
1 hrnek datlí
2 lžíce raw kakaa
2 lžíce chia semínek

     Všechno dejte do mixéru, pořádně to rozkutrujte na "strouhanku" a pak jen nabírejte do rukou, splácněte a nakonec vytvarujte kuličky. 
     Můžete použít jiný oříšky, můžete tam přidat klidně konopný semínka, nebo třeba skořici, zkrátka si to můžete upravit podle sebe, můžete přidat i kokosový olej, záleží, co máte rádi. Každopádně jsou to strašně chutný kuličky, který jsou krásně sytý, plný prospěšnejch látek a nemůsíte se po nich cejtit jako mlsající hříšníci.



     Co se týče obsahu, tak jsem okopčila na různejch stránkách pár informací, aby si byl každej jistej, že tenhle dezert je bomba.

Kešu

Kešu ořechy mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, vitaminů A, B1 a E a minerálních látek jako je železo, zinek a hořčík. Jsou bohaté na betakaroten a stopové prvky, které podporují růst buněk. Obsahují asi 50 % tuků, 20 % bílkovin a 25 % cukrů. Mají léčebný účinek na oči, sliznici i kůži.

Mandle

Mandle kromě nenasycených kyselin obsahují vlákninu, vitaminy B a E, nepostradatelné antioxidanty chránící před civilizačními chorobami a důležité minerály. Na prvním místě stojí hořčík, který nám pomáhá udržovat zdravé vlasy, pokožku a nehty, posiluje nervy a mírní křeče. Hned v závěsu najdeme vápník (jehož význam pro pevné kosti a zuby je víc než zřejmý), ale také železo, fosfor, draslík, zinek, mangan a měď.

Datle

Díky vysokému obsahu sacharidů patří datle mezi ovoce s nejvyšším množstvím energie. Z čerstvých datlí můžeme získat kolem 190 kcal (790 kJ). U sušených plodů šplhá energetická hodnota až k 325 kcal, resp. 1360 kJ na 100 g. Datle, zvláště pak v sušeném stavu, jsou bohatým zdrojem vlákniny. Bílkovin a tuků obsahují malé množství. Datle jsou výborným zdrojem draslíku, hořčíku, fosforu, zinku, železa, selenu, mědi a manganu. Z vitamínů převažují vitamíny řady B. 

Raw kakao

Nepražené kakao je jedna z nejkomplexnějších potravin na světě, řadí se k tzv. superpotravinám "superfoods". Nepražené kakaové boby obsahují významné množství hořčíku a organické síry, a 2x více antioxidantů než červené víno či zelený čaj. Množství antioxidantů je klasifikováno tzv. ORAC jednotkami - nepražené kakao jich obsahuje více než 500, proto se řadí do skupiny tzv. superpotravin "superfoods". Obsahují také vysoké množství draslíku, vápníku, sodíku a rovněž antioxidanty, ze kterých 10% tvoří flavonoidy. Obsahuje rovněž mnoho přírodních složek jako serotonin - proti stresu, triptofan - proti depresi, anandamid (známý jako "chemikálie štěstí") a dopamin.Kakaové boby též obsahují kyselinu olejovou a jednoduché nenasycené tuky, které jsou prospěšné pro zdravé srdce a způsobují zvýšení hladiny HDL ("dobrého") cholesterolu. Tyto zdraví prospěšné vlastnosti se však nachází pouze v nepražených kakaových bobech - pražením se ničí.

Chia semínka

jsou jednou z účinných, funkčních a výživných potravin, známou po celém světě. Semínka Chia jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, jsou plné antioxidantů a bílkovin, obsahují velké množství vitamínů a minerálů a jsou nejbohatším známým rostlinným zdrojem esenciálních mastných kyselin. Chia semínka obsahují 32 % tuku, z toho je 60 % omega-3 alfa-linolenové kyseliny.
Chia semínka mají:
  • více omega-3 než losos
  • více antioxidantů než čerstvé borůvky
  • více vlákniny než ovesné vločky
  • více vápníku než mléko
  • více bílkovin, vlákniny a vápníku než lněné semínko


čtvrtek 16. října 2014

"Zdravý" čokoládový muffiny z pohankové mouky

     Mám chuť na čokoládu, ale nechci mít černý svědomí. Dám dohromady pár receptů, abych nemusela na nákup a mohla využít, co mám doma a recept je tu:

Čoko muffiny bez černýho svědomí

1 hrnek pohankové mouky
1 hrnek palmového cukru/medu/ agávového sirupu
2 tabulky kvalitní čokolády
1/4 hrnku nejlépe raw kakaa
1 lžička sody
půl lusku vanilky
2 vejce
1 kelímek jogurtu
3/4 hrnku mléka
1/4 hrnku kokosového nebo olivového oleje
špetka soli

     Nejdřív si smíchejte suché přísady: mouku, kakao, sůl, sodu. V jiné míse si smíchejte semínka z vanilkového lusku s cukrem, vajíčkama, jogurtem, mlékem a olejem. Pak spojte obě míchanice dohromady, vsypte skoro všechnu nasekanou čokoládu, něco si nechte na vršky a dejte do košíčků na muffiny, nakonec posypte nasekanou čokoládou a dejte péct při 190 stupních na 15 minut (tak to vychází, pokud máte plech na 12 menších muffinů, pokud máte na 6, snižte trošku teplotu a pečte delší dobu). Toto množství je na 24 středních muffinů (plech po 12 kusech).
     Jelikož rodiče maj rádi cukrovou polevu, tak jsem jim jí na vršky upečených muffinů přidala, ač už je pak nemůžeme považovat za tak "zdravý". Do misky jsem dala 4 lžíce moučkového cukru a šťávu z půlky citronu, to se vymíchá a je to. Kdo nemá rád citronovou, udělá si s rumem.

středa 15. října 2014

Pečená dýně s bulgurem

Zase je dýňové období, tak sem si jednu hokaido upekla.

Pečená dýně

1 dýně hokaido
olivový olej
pepř a sůl
koření (oregano, tymián, paprika)

     Na plech dejte pečící papír, dýně se vám nepřichytí a usnadní vám úklid. Dýni nakrájejte na 2cm měsíčky (jakoby hranolky) a dejte na plech, pokapte olivovým olejem a okořeňte, důkladně promíchejte, ať jsou všechny kousky obalené.
     Pečte 20 - 25 minut na 180 stupňů, na konci zapněte gril, ať je dýně na povrchu pěkně opečená.


Bulgur

Bulgur si připravte podle návodu. 
Následně do něj vmíchejte dýni nakrájenou na kousky, zakápněte olivovým olejem a citronovou šťávou. 

Do bulguru s dýní můžete vmíchat různé čerstvé bylinky (bazalku, petrželku, koriandr i mátu), nebo čerstvou rukolu.







pátek 3. října 2014

Pečená ovesná kaše s banány a borůvkami

     Ovesná kaše mi chutná i nepečená, ale občas se jí trochu přejim, jenže pak jsem objevila blog http://deliciouslyella.com/. Na youtube jsem od téhle ženy objevila recept na nejlepší ovesnou kaši, kterou jsem kdy jedla a tady je recept:


Potřebujem:

1 hrnek ovesných vloček
3/4 hrnku vlašáků (já jsem je vynechala a použila jsem máslo z kešu oříšků)
2 banány
1 hrnek borůvek (použila jsem mražené v balení 200g)
2 lžičky skořice
1/2 hrnku rozinek
1 PL medu nebo agávového/javorového sirupu
3/4 hrnku rostlinného mléka

     Vločky nasypte do mísy a zalijte horkou vodou, kterou do 10 minut nasajou. Potom k vločkám nasypte nadrobno pokrájené oříšky (já jsem přidala 2 PL kešu pasty), přidejte nakrájené banány, půlku si nechte na ozdobu), přidejte borůvky, skořici, rozinky a med a vše promíchejte i s mlékem (já jsem použila mandlové). Dejte do pečící misky a navrch nakrájejte tenká kolečka zbylého kousku banánu. Pečte při 180 stupních 20 minut až půl hodinky.

     Kaše je skvělá za tepla i za studena, ale člověk se od ní neodtrhne jen tak.




středa 1. října 2014

Fíky pečené se sýrem


Nejlehčí recept na světě


fíky
sýr
med
pepř

Do pečící misky vyskládejte prokrojené fíky naplněné sýrem (já měla tvrdý ovčí a kozí, ale klidně bych zkusila gorgonzolu, ale i parmezán, apod.) a pečte na 180 asi 15 minut. Pak si na ně kápněte med, opepřete, můžete dát i olivovej olej, ale já sem si teď oblíbila olej s vlašských oříšků, kterej se k tomu hodil jako blázen. Fakt doporučuju, fíky jsou pak ještě sladší a se slaností sýra je to uplná bomba.


neděle 10. srpna 2014

Dušené hovězí s rajčaty a kapary

Nedělní oběd po česku neni v létě uplně nejlepší nápad.. Ale já mám fakt chuť na hovězí gulášek. Zkusila jsem si inovativní gulášek inspirovanej slunnou krajinou Řecka. 

Pro 4 osoby:
600g hovězí kližky 
2 velké cibule
4 stroužky česneku
1dcl vína
1 lžíce hladké mouky
4 velká rajčata
kapary
olivový olej
sůl a pepř

     Cibulku si na oleji orestujte stejně jako na českej gulášek, ale pro tenhle recept je vhodnější olivový olej (můžete ho smíchat napůl se slunečnicovým). Na zatohnědou cibulku dejte na kostičky pokrájené hovězí a orestujte ho ze všech stran, přidejte na drobno nakrájený česnek, čerstvý pepř a sůl a zalijte vínem, které nechte vyvařit. Potom zasypte moukou, řádně promíchejte, přidejte rajčata a zalijte asi 2-3dcl vody. Duste asi 2 až 2-5 hodiny, občas musíte promíchávat a dolívat vodu. Když vypnete oheň, vhoďte dovnitř odstopkované velké kapary a nechte chvilinku odležet, ať je hovězí co nejkřehčí.

     Určitě se dá přidat nejaká bylinka - oregano, rozmarýn, tymián, nebo co já vim, ale já jsem to zkusila takhle na prosto a byla to velká bomba. Stačilo přidat těstoviny, nebo chleba a letní nedělní oběd byl hotový. 


pátek 8. srpna 2014

Letní svačinka

Když mám chuť na svačinu, nebudu se odbejvat:

Letní rajčatová polévka s červenou čočkou a saturejkou

pro 2 osoby:
2 velká zralá rajčata
80g červené čočky
2 stroužky česneku
olivový olej
snítka čerstvé saturejky
sůl, pepř

V kastrůlku si na oleji zlehka orestujte česnek, po minutce přidejte nakrájená rajčata, osolte, opepřete, přidejte lístky saturejky stažené z větvičky a zalijte vroucí vodou. Přidejte čočku a vařte, dokud není měkká.
Poté vše promixujte a podávejte zakáplé oliváčem a poházejte čerstvou saturejkou.

Je to prostě pecka, to chceš... a ještě to máš hned hotový!


středa 6. srpna 2014

Domácí pesto s domácí nudlí

     Na zahradě to teď uplně vře, červenaj a žlutěj se rajčata, bazalka je v plný síle, salátky rostou jak o závod a člověk na to na všechno má chuť. Chtěla jsem si připravit lehčí oběd, ale nakonec sem se nacpala jak vepř domácíma těstovinama, kterejm se nikdy nedá uniknout, dokud nejsou snědený do posledního kousku a dala sem si je s mým zahrádkářskym pestem, ve kterém chybí oříšky, protože sem žádný neměla a nechtělo se mi do obchodu. Nakonec to ale bylo super i bez nich, strašně osvěžující.

Rukolovo bazalkové pesto

125g rukoly
2 hrsti bazalky
100g strouhaného parmezánu
1-2 dcl olivového oleje
sůl, pepř (špetky)

     Pokud jste trpělivý, máte čas a trochu síly, dejte všechno do velkýho hmoždíře, kde všechno rozetřete na pastu. Pokud nemáte tolik času, tak dejte vše do kutru a rozkutrujte na kaši. Samozřejmě z hmoždíře je pesto trošku lepší, protože se všechny silice vytřou ven, ale z kutru je pesto taky vynikající.


Domácí těstoviny jsem již na blog dávala, pro receptík klikni sem.

Nakonec promíchejte těstoviny s pestem, přidejte si parmezán, pokud jste sejrožrouti, zakápněte ještě oliváčem, pokud ho taky tak milujete a zakápněte i troškou citronové šťávy, ať ty chutě ještě trochu probudíte. Brou

sobota 5. července 2014

Cuketové špagety

     Letní super oběd, kterej skvěle chutná po Itálii, příprava trvá asi 10 minut a ještě se po něm nejspíš moc nepřibere. Cukety maj sezónu, na zahrádce mám spoustu bylinek a rajčata z obchodu začínaj pomalu chutnat tak, jak maj. K tomu jsem využila ještě jedno portobelo, co mi zbylo a je to dobře, protože se k jídlu krásně hodí. Recept zde:

Cuketové špagety po italsku

(pro 1 osobu)
2 malé cukety
1 rajče
2 stroužky česneku
olivový olej
1 portobelo
1 lžička citronové šťávy
černé olivy
bylinky (rozmarýn, tymián)
čerstvá bazalka

Ve větší pánvi si necháme na olivovém oleji rozvonět česnek (cca 1 min), přidáme cukety nakrájené na proužky, aby připomínaly těstovinky, porobelo nakrájené stejným způsobem a prohodíme. Zatím osolíme, opepříme, pak přidáme na drobno nakrájené rajče, drobně pokrájené bylinky kromě bazalky. Zakápneme citronovou šťávou, přidáme olivy a necháme podusit tak, aby cuketa a houby změkly, ale nebyly blemcavý. Servírujeme s čerstvou bazalkou zakápnuté olivovým olejem a citronem.

Skvělý je, že si toho můžu dát tunu a mít čistý svědomí, tak si dejte taky :-)

úterý 10. června 2014

Řecké těstoviny s okrou a ovčí fetou

     Jak je pořád vedro, tak se začínám cejtit jak na dovolený. Jen to moře mi chybí, ale jinak mi fantazie funguje dobře. Jak si ale přiblížit dovolenou líp, než tím, že si uvařím nějakou specialitku z Řecka, který mám vůbec nejradši a doufám, že se tam podívám i tenhle rok.
     Začala jsem tedy návštěvou obchodu Greek Corner u zastávky Jana Masaryka, kde jsem si koupila panenský olivový olej, řecké těstovinky, ovčí fetu a pak mimo recept vynikající řecký pita chleba, který nejde přestat jíst. Pak jsem ještě ochutnala lilkovou pomazánku, která byla příjemně nakyslá a vůbec dobrá a hummus, protože jsem se chtěla ujistit, jestli ho dělám správně, jestli jsem si ho moc nezdomácněla, nepočeštila, ale je to v pořádku.
     Okru jsem mohla koupit taky tam, ale jedině zavařenou, to jsem nechtěla, protože z Řecka si jí pamatuju jen krásně čerstvou z trhů, takže jsem šla o kousek dál ke Krymský a po pravý straně jsem vlezla do mýho teď asi nejoblíbenějšího obchodu Asian Thai Viet Food, kde mají okru čerstvou, ale dá se tam toho pořídit podstatně víc.. čerstvý kokos, zázvor, galangal, čerstvá kurkuma, citronová tráva, ale taky mražený chobotničky, krevety, kraby, šneky, mražený wontonský knedlíčky, nebo těsto na ně, spousty koření, vynikající rýže a taky exotický ovoce a zeleniny, který ani neznám českym názvem.

Recept na těstovinky s rajčatovou omáčkou a okrou

500g řeckých nebo neřeckých těstovin

1 cibule
6 stroužků česneku
2 bílé papriky
sůl, pepř
250 ml rajčatové passaty
sušené oregano
olivový olej

500g čerstvé okry
citron
olivový olej
1 stroužek česneku
sůl

     Těstoviny si dejte vařit podle návodu.
     Do rendlíku si na olivový olej hoďte na drobno pokrájenou cibulku, záhy papriky a restujte. Pak přidejte česnek, osolte, opepřete, promíchejte a až se česnek rozvoní, tak zalijte rajčatovou passatou. Vaří se tak 10 - 15 minut, takže akorát ke slití těstovin. Před koncem varu přidejte asi 2 lžíce sušeného oregana. Až budete mít hotové těstovinky, tak na ně kápněte olivový olej a přidejte omáčku, promíchejte a ihned podávejte s okrou a sýrem.
     Okru omyjeme a vložíme do kastrůlku s vodou, solí, trochou citronové šťávy a olivový olejem. Asi 4 dcl vody, lžíce šťávy a lžička oleje stačí. Vaří se asi 10 minut, pak jí vyndejte do mísy, kde jí promíchejte s další lžící citronové šťávy, se lžící oleje a jedním rozetřeným stroužkem česneku, podle chuti, dosolte, nebo dopepřete.

     Na talíř si dejte těstovinky s omáčkou, na ně posaďte dostatek krásné okry, posypte fetou a zakápněte olivovým olejem.



     Jako já jsem se nemohla nabažit, bylo to extrémně dobrý a k tomu mě to opravdu v myšlenkách přeneslo zpátky na Karpathos, kde jsem si podobných jídel užívala denně.

Σας εύχομαι καλή όρεξη.

úterý 13. května 2014

Artyčoky na víně a Julius Meinl

     Dole na Václaváku je nově Julius Meinl, krám pro snoby... Jako správnej snob sem tudíž vyrazila. Moc se mi tam nelíbilo, hlavně atmosféra, je totiž divný bejt v obchodě, kde je pětkrát víc prodavačů a ochranky, než zákazníků, pocit stísněnej. Začala sem u ovoce, papája z Nový Guineje a taky od někud jinud a ještě odjinud... nejlevnější kolem 300,-/kg... já padám! No, du dál: předražený maliny, jahody a veškerý ovoce. A náhle zlatej Grál! Z košíku na mě koukali 3 výstavní artyčoky za 40kč/ks, takže cena v pohodě a artyčoky nádherný. Tak ty sem si dva vzala a už sem se těšila, jak si je připravim, protože to bude premiéra...ale v hlavě sem si je uvařila už mockrát podle různejch kuchařskejch pořadů...
     O patro výš je pěkná cukrárna, která se cenově dá a všechno vypadá moc dobře. Vybrala sem si pistáciovou eclair, která byla skutečně moc chutná a taky sem pistáciovou ještě neměla. Krom toho tam měli makronky, to už je takovej obligátní dezert v "lepších cukrárnách", ale třeba mě zaujaly makový brownies, pro ty se možná někdy stavim. Pak tam bylo spousta různejch dortíků, který pěkně vypadaly, ale jak chutnaj, ví jenom pán bůh.
     Pak sem zašla do pekárny, která mě vůbec nenadchla, asi sem zmlsaná farmářskejma trhama. A buď na tomhle nebo v poslednim patře mě zaujala jedna věc, a to avokádový oleje. Já ho nikdy neměla, ani se nechystám, stál kolem 350,-/půl litr, ale mohlo by to bejt chutný, jenom nevim, proč jich tam maj tolik druhů v několika policích, protože vlastně neznám vůbec nikoho, kdo by ho používal. Takže si tam stejný lahvičky prohlídnu nejspíš i za rok. Tak to bude ale asi i u dalších produktů, protože jsou většinou hodně předražený. No jo, musí se zaplatit všechen ten předimenzovanej personál. Takže já sem odešla s artyčokama, eclairkou a sojovou omáčkou, to vše za 160,-, to de :-D
     Ale třeba se tam někomu líbí. Někdy se asi podělim o svý oblíbený obchody, mezi který tenhle patřit nebude, ale pro artyčok se ještě stavim.

   
něco málo odpadu z prvního kusu...naplnim kompost
 Artyčok je jinak bodlák, kterej se jí ve středomoří. Jí se jenom srdíčko, to znamená, že většinu toho, co si koupíte, vyhodíte. Stojí to za to. Klasická úprava artyčoků jako domácí večeře pěkně při jarní nebo podzimní sezóně je uvaření jich celých v citronové vodě občas s nějakou bylinkou a ulupování listů, které se namáčejí do olivového oleje a vyjídá se z nich to měkoučké dobroučké. K tomu se přikusuje italskej chleba a uplně to cejtim, jak je to dobrý.
     Já jsem ale chtěla zkusit něco jinýho, hledala jsem různý recepty a vznikl mi hybrid, kterej se moc poved.
     U přípravy artyčoků si nezapomeňte vzít rukavice, nebo si ruce potřít citronovou šťávou, protože plody černaj a špiněj. Stejně tak je důležitý je očištěný vkládat do citronové vody, aby nezčernaly.




Artyčoky na víně

(pro 3 osoby, nebo 2, jak chcete)

2 artyčoky
citron
olivový olej
cibule
4 stroužky česneku
tymián
sůl a pepř
bílé víno
1,5 dl vody
petrželka

     Artyčoky si očistěte, na netu sou videa, jak to udělat a nebo se podívejte na moje fotky a video, jestli vám pomůžou. Nejdřív se odstraní vnější tvrdé listy. potom se useknou vršky listů (asi 2/3) a od spodku se odřízne stonek a očistí se srdíčko. Nakonec se zevnitř odstaní chlupy, který určitě nejsou dobrý. Hotový dejte do citronový vody.
     Do rendlíčku si dejte na oliváč, na něm orestujte cibulku, přidejte pak česnek na drobno, vhoďte tymián, opepřete, hoďte dovnitř pokrájený artyčoky, zastříkněte bílým vínem, nechte ho vyvařit a zalijte artyčoky vodou, aby byly téměř ponořené. Osolte a nechte vařit asi 20 minut, dokud nebudou měkké.
     Při podávání posypte petrželkou (já měla jen kudrnku, lepší je hladkolistá), zakápněte olivovým olejem a jezte buď s pečivem, nebo je použijte třeba jako přílohu.
     Moc sem si pochutnala, tak si je taky zkuste, ať máte taky radost ze života.

neděle 11. května 2014

Cizrna na paprice

     Často na mě přichází vegetariánský období. Teďka je to zapříčiněno nejspíš novou brigádou v indonéském bistru. Tam jsem ochutnala spoustu dobrých vegetariánských a veganských jídel a spolupracovnice je vitariánka, takže se ke mě dostalo zase dalších spousta informací o stravě a tak. No a nakonec z toho vyšlo, že jsem stejně už na několika blozích šilhala po tomhle receptu, tak jsem si ho konečně připravila. Byla to bomba, určitě si ho taky oblíbíte.

Cizrna na paprice:

500g suché cizrny
bobkový list
4 kuličky nového koření
3 hřebíčky
1 sušená čili paprička

2 cibule
olivový olej
4 stroužky česneku
2 stonky řapíkatého celeru
mletá sladká paprika
sůl
pepř
200 ml sojové smetany


     Sušenou cizrnu si namočte přes noc a v nové vodě uvařte do měkka (trvá asi hodinu). Novou vodu dávám kvůli tomu, že se prej pak tolik nenadmu. Půlku vařené cizrny si dejte stranou a zbytek (bez koření) s dvěma deci vody, ve které se cizrna vařila, rozmixujte dohladka.
     V hrnci si na oleji orestujte cibulku, pak přidejte řapíkatý celer na drobno, pak pokrájený česnek, po minutce zarestujte papriku, ale nespálit. Zalijte rozmixovanou cizrnou a vařte 10 minut.  Nakonec přilijte smetanu, osolte, opepřete a můžete podávat třeba s rýží.

     Brou chuť.


čtvrtek 10. dubna 2014

Mrkvová polévka se zázvorem a kokosovým mlíkem

     Tak na mě k narozkám skočilo nachlazení. Po dvou dnech sem se přepila zázvorovýho čaje s medem a potřebovala sem tudíž k uzdravení nějakej jinej přírodní prostředek. V pořadu bylinky na ČT sem okoukala recept na cibulový sirup (1 na kolečka nakrájená cibule se omatlá v jedné větší čajové lžičce medu a druhý den je tam sirup), ten mi i chutnal, ale výrazně mi neulevil, tak jsem se pustila do mrkvičkový polívky.

Pro 1 nemocnou osobu na 2 dny:

1 lžíce kokosovýho oleje
1kg mrkve
2 cibule
6 stroužků česneku
jako palec velký kousek zázvoru
asi 1-2 nohy řapíkatýho celeru
kurkuma
1 rajče
1l vody
1/2 konzervy kokosovýho mlíka
čerstvý koriandr

     Do rendlíku dáme na olej (nemusí bejt kokosovej, ale já ho miluju), na něj nadrobno cibulka, orestovat, přidej mrkev na kolečka a pokrájenej celer, orestuj, přidej oloupanej časnek a zázvor na drobno, orestuj, zasyp lžičkou kurkumy, promíchej, přidej na kostky nakrájený rajče a zalij vodou. Nech vařit asi 15 - 20 minut, až bude mrkvička měkká, ale ne rozvařená, přidej kokosový mlíko, krátce povař a rozmixuj do hladka. Nakonec servíruj s nasekanym čerstvym koriandrem a trochou cibulky.

     To by bylo, aby se po týhle polívce člověk neuzdravil, nebo se minimálně necítil o mnoho líp.





úterý 1. dubna 2014

Narozeniny s levandulovými cup cakes

     Za poslední půl rok jsem se naučila hodně z cukrařiny, absolvovala jsem několik kurzů (o nich třeba příště) a stala jsem se na částečný úvazek cukrářkou. Bohužel to moje rodina pochopila tak, že narozeninový dort si mám udělat sama. A tak jo. 
     Od minulýho roku jsem si ve vodce louhovala levanduli ze zahrádky, abych si vyrobila vlastní extrakt. Ten je teď nádherně voňavej, ale vůbec nepřipomíná mýdlo. Vy si můžete extrakt koupit, a nebo vyrobit stejným způsobem.
     Moje narozeninová volba byly levandulové cup cakes. Zrovna píšu do školy cestopis o Karpathosu, kterej byl plnej voňavejch bylin, hlavně divoké šalvěje, ale nějak se mi ta levandule přesně hodila do krámu, plus fialová barva je na jaře uplně okouzlující, jen počkejte na šeříky.
     Recept jsem si vzala od Chez Lucie a malinko jsem si ho upravila podle surovin, který sem měla doma. To neznamená, že jsem se stala Babicou, ale trochu medu jsem musela doplnit invertním cukrem, který jsem dostala k Vánocům, protože medu jsem tolik neměla. Extraktu jsem použila malinko víc, protože na chuť a vůni levandule jsem se těšila nejvíc a taky jsem na krémové vršky použila tvaroh místo krémového sýru. 
     A tohle mi vzniklo, takže narozeninová mise splněna. Mě chutnali extrémně, jak jinak, ale stejně tak chutnali celé rodině. Příště chci ještě vylepšit zdobení, ale na první pokus dobrý.


středa 15. ledna 2014

Falafelové bochánky z cizrny

     Po dlouhé době musim přidat recept, protože to všem hrozně zachutnalo a na fotce se to taky moc líbilo a bylo by ode mě dost sobecký nechat si ho jen pro sebe. Nejdřív jsem si chtěla udělat klasicky falafel, ale nakonec z toho vznikli spíš pečený falafelový bochánky:

1/2 kg sušené cizrny
4 stroužky česneku
1 malá cibule
kmín
římský kmín
koriandrová semínka
sladká paprika
sušené vločky chilli
pepř, sůl
cironová šťáva
olivový olej
150g celozrnné hladké mouky
1 lžička jedlé sody
1 lžička kypřícího prášku
sezam

     Cizrna se dá udělat klasicky - namočit přes noc a druhý den vařit asi hodinu a půl. Nebo můžete použít trik paní Magdy z bistra Kidó, která dá suchou cizrnu do kastrolu, k ní přidá kypřící prášek, který nějakým způsobem narušuje šlupku a luštěniny jsou uvařené za chvilku, cizrna tak do hodinky. Vodu každopádně nesolit! ...nebo použijte konzervovanou.
     Koření si roztlučeme v hmoždíři, nebo použijeme mleté. Cizrnu s 1,5dcl vody, ve které se vařila, všechno koření, citronovou šťávu a olivový olej dáme do mixéru/foodprocessoru a rozkutrujeme vše na pastu. Dáme do mísy a promícháme s moukou smíchanou se sodou a prdopečem. Mouku přidávejte pomalu, aby hmota nebyla příliš suchá. Pokud ale bude příliš vlhká, mouku naopak přisypte. Těstíčko by mělo být v hustotě asi jako šťouchané brambory, aby se z něj daly tvořit patlavé kuličky v průměru asi 5 až 7 cm, které posypte sezamem a klaďte je na plech vyložený pečícím papírem.
      Pečte v roubě na 190 stupňů asi 25 minut, ať jsou pěkně zlatavé.

     Doporučuju ochutnat bochánky ještě teplé, ale i druhý den jsou krásně měkké. Já jsem si k nim udělala špenátovo-jogurtový dip z jednoho mraženého špenátu a jednoho malého bílého jogurtu. Špenát jsem jen nechala rozmrznout a vymačkala jsem z něj přebytečnou vodu, která by dip zkazila, pak jsem ho smíchala s jogurtem, osolila, opepřila a přidala dva rozetřené stroužky česneku, kapku olivového oleje a citronové šťávy.

     Jako oběd jsem pak bochánky podávala s rukolou ochucenou jen olivovým olejem, citronovou šťávou a špetkou soli, s hlívou prohozenou na olivovém oleji s kmínem, pepřem, solí, česnekem a nakonec koprem, a se špenátovým dipem, který už znáte.


     Dobrou chuť a opožděně hodně zdraví a štěstí do Nového roku :-)