Prohledat tento blog

středa 25. února 2015

Špagetová dýně s rajčatovou omáčkou

Skvělý recept na krabičku do práce.


     Do práce je většinou lepší uvařit si sám. Kolem práce bohužel nemám místo, kde bych se mohla plnohodnotně najíst, pokud si tedy nechci dát mastnou čínu, nebo český jídlo, který je dobrý, ale je mi po něm vždycky těžko, takže bych celý odpoledne prospala. Tak si radši vařím sama, ale kolikrát člověk nemá moc času a na to je super tenhle rychlej recept. Dýni dáte píct večír, i když jste unavení, protože se dělá sama a jen půl hodinku. Vy se můžete třeba mejt, nebo dělat jiný zábavný věci, co se večer dělaj. Nebo si v tom čase připravíte omáčku, která zabere tak 10 minut. Já jsem si jí připravila až ráno při snídani, protože s ní není žádná práce. Odměnou vám pak bude super obídek do práce, kterym se dobře najíte a pokud nebude nějaká ze surovin zkažená, plesnivá, atd, tak vám bude dobře a budete mít spoustu energie na odpoledne.

Na dýni:

1 špagetová dýně
Sůl, pepř
Olivový olej

Na omáčku:

1 konzerva rajčat pomodori pelati
1 čerstvé rajče
4 stroužky česneku
Větvička rozmarýnu
Pepř, sůl
Olivový olej

     Dýni podélně rozkrojte, vyndejte semínka a pomažte vnitřek olivovým olejem. Dejte vnitřní stranou dolu na plech a pečte asi 30 až 40 minut v troubě na 180 stupňů.
      Zatím si připravte omáčku.
     Do kastrůlku dejte trochu olivového oleje, na něm osmahněte česnek nakrájený na plátky a přidejte rajčata z konzervy. Přidávám i čerstvé rajče kvůli pocitu svěží šťavnatosti. Pokud nemáte takovou úchylku, můžete ho vynechat. Rozmarýn nakrájejte na velejemno a vhoďte do rendlíku k rajčatům, osolte, opepřete, nechte chvilku povařit prakticky jen do té doby, aby byl česnek měkký, a je to.
     A dýně. Nechte ji chvilku vychladnout, ať se nespálíte při další manipulaci. Vidličkou vyškrabejte všechna vlákna, dejte si je do misky, osolte, opepřete a prokapejte olivovým olejem.

     Do práce si vemte dýni a omáčku v krabičkách zvlášť, ať se vám v tom dýně nevylouhuje a jen to pak pěkne hoďte na talíř, přidejte opražená dýňová semínka, jestli je máte rádi, a máte hotovo. Radši připravte porcičku i pro kolegy, aby vám něco zbylo.

úterý 24. února 2015

Pečená mrkev s řapíkatým celerem a cherry rajčátky okořeněná garam masalou a zázvorem

     Výborné jídlo, které je pro šetřílky i zdravojedlíky, hubnoucí, ale i pro vegany, nebo pro kohokoliv, kdo nepohrdne výrazně kořeněnou pečenou zeleninkou. Mě se to hodilo jako jídlo ze všech těch důvodů, plus to bylo nenáročné na přípravu, protože se všechno smíchá v jednom pekáči a po hodině vyndá z trouby. Voněl mi celej byt a málem sem to snědla ještě nedopečený.

Pro 4 osoby:

10 větších mrkví
4 stonky řapíkatého celeru
1 větší cibule
12 cherry rajčátek
4 stroužky česneku
zázvor 4x4cm
2 plné lžíce garam masaly
sušené čili vločky dle chuti (u mě 1 lžička)
sůl, pepř
1/2 citronu
1 lžíce medu
olivový olej
hladkolistá petrželka

     Očistěte si veškerou zeleninu a nakrájejte mrkev na klínky, cibuli na tlustší kolečka, celer na větší kousky (viz foto), česnek na plátky a zázvor na drobno. Všechno smíchejte v pekáčku s kořením, čili, olivovým olejem a šťávou z půlky citronu. Dejte píct do vyhřáté trouby na 220 stupňů. Jednou jsem zeleninu proházela a po 30 minutách vytáhla, přidala jsem šálek horké vody s medem a nechala péct dalších 30 minut na 200 stupňů, dokud nebyla zeleninka na skus. Nakonec jsem vše promíchala s nasekanou petrželkou.
     Podávejte s přílohou, jakou chcete, já jsem zvolila rýži.

pondělí 23. února 2015

Citronové kuře pečené s žampiony a řapíkatým celerem

Hrozná dobrota

na dvě romantické porcičky:

2 kuřecí stehna
1 citron
dva stonky řapíkatýho celeru
žampionů kolik máte rádi
3 stroužky česneku
sůl, pepř, kmín
olivový olej

     Pekáček si vymažte olivovým olejem, hoďte do něj kuře, které ste měli naložené minimálně hodinku v olivovém oleji a šťávě z jednoho citronu, ze kterého jste si ukrojili dvě tenká kolečka na ozdobu. Ta dejte navrch kuřecích nohou. Dejte píct okořeněné pepřem, kmínem a solí na maximum po dobu 10 minut, pak do pekáčku vhoďte celer a česnek nakrájený na plátky a pečte při teplotě 160 až 180 dokud nebude kuře hotové, u mě to bylo na 160 za hodinku a něco málo hotový, měkoučký. Ale! 20 minut před koncem přidáte žampionky, který se za tu dobu udělaj tak akorát. Pak podávejte jak chcete a pochutnejte si aspoň jako já.


úterý 10. února 2015

Čočková pomazánka

Nebyl čas nakoupit a nemám, co namazat na chleba k snídani. Nebo mám třeba před vejplatou a všude je draho :-D Tak si připravim čočkovou pomazánku, kterou můžete udělat na trilion způsobů podle toho, co se do ní rozhodnete přidat (bylinky, koření, rajčatový protlak,...). Čočková (podle Vrchní, prchni „šošolová“) pomazánka je výživná i moc dobrá, je rychle hotová a v lednici nějaký ten den vydrží.

Pro 4 osoby moje poslední verze:

150g suché čočky uvařené doměkka
1 stroužek česneku
1 lžíce dijonské hořčice
1 lžíce čerstvě drceného římského kmínu
1 rajče
Sůl, pepř

     V uvařené čočce necháme trochu vody, ve které se vařila (asi 3 lžíce), přidáme utřený česnek, hořčici, kmín, pokrájené rajče a dosolíme, dopepříme. Všechno rozmixujeme na jemnou paštiku, kterou pak necháme aspoň hodinku odpočívat v lednici.
     Na chleba si pak přihoďte nakládanou okurku, ta je doma vždycky, a nebo bylinku jako je petrželka, pažitka, nebo třeba jarní cibulku, nebo nakládaný cibulky, prostě cokoliv, ať to není nuda a dobrou chuť.

     A nejlepší sou ty nízký náklady a oproti tomu úplně skvělá chuť. 
     Vhodná i pro vegany.

pondělí 9. února 2015

Losos gravlax

     Jednou jsem k narozeninám dostala gigantický množství lososa, protože ho mám moc ráda. Nikdy bych mu neudělala to, že bych ho zmrazila, takže jsem si kus namarinovala na losos gravlax, což je skandinávský způsob přípravy lososa, který se zasype solí, cukrem a koprem a často se i pomazává vodkou. Neupravuje se nijak tepelně. Podává se k němu klasicky hořčičná omáčka, já jsem si ho ale dala se zakysanou smetanou se solí, protože jsem na to měla chuť a můžu to doporučit dál.

Pro několik osob:

Půl kila lososového filetu
220g cukru krupice
110g soli
2 lžíce vodky
Pepř, bylinky

     Lososa potřeme vodkou a zasypeme cukrem, solí a bylinkama. Klasickou bylinkou je kopr, ale můžete zkusit i petrželku nebo další bylinky podle toho, na co máte chuť. Když mám chuť na lososa s bazalkou a kopr nejim, tak si ho tam nedám :-D
     Uložte pak zasypaný filet v uzavřené míse nebo pod alobalem do lednice a nechte ho tam marinovat minimálně 2 dny. Před podáváním filet očistěte a pak ho krájejte ostrým nožem na tenounké plátky. Podávejte na bílém pečivu, jak chcete. Švéd by přidal hořčičnou omáčku, já zakysanku, ale někdo třeba kaparovou omáčku, nebo jen kopr.
     Takhle připravený losos má asi nejblíž uzenému lososovi, takže podle toho mu můžete přizpůsobit chutě a přípravu.