Prohledat tento blog

úterý 6. června 2017

Gemista

Tak nevim, jestli pojedem tenhle rok do Řecka jako každej rok... uvidíme, ale asi bych v tomhle klidně zůstala konzervativní. Nicméně ať člověk pojede nebo nepojede, může si Řecko malinko vytvořit doma např. s pomocí následující pochoutky, kterou si Řekové vaří doma, ale podává se často i v domácích taverničkách.
Gemista nebo yemista znamená řecky plněný.

Jde o rajčata a papriky aj. zeleninu plněné rýží, podávané s vařenýma bramborama, nebo s chlebem. Je to tradiční řecký recept, který má tisíce variací a dá se dělat jak vegetariánský jako vám ho ukážu já, nebo s mletým masem.

Do receptu patří dost olivového oleje a je opravdu důležitý použít kvalitní panenský olivový olej, klidně i s výraznější chutí, protože olej tu neni jenom na to, aby se něco osmažilo nebo nechytlo na pánev, ale jako plnohodnotná surovina.

Rajčata jsou samozřejmě nejlepší v sezóně, kdy mají nejlepší chuť a jsou krásně sladký, ale gemistu stejně dělám po celej rok a vždycky mi chutnala. Musim se taky přiznat, že jsem si myslela, že mi budou víc chutnat plněný papriky, ale nějak jsem si strašně oblíbila právě ty šťavnatý pečený rajčata.

Recept pro jednoho až dva lidi (dle objemu žaludku)

4 kusy zeleniny (rajčata, papriky, popř. cuketa, lilek)
půlka cibule
malá cuketa (naposledy jsem vyměnila za pečenou papriku)
2 stroužky česneku
oregano
čerstvé bylinky (třeba petrželka, bazalka, kopr, máta)
pepř a sůl
půl hrnku rýže
olivový olej

(olivy kalamata)

Do zeleniny udělejte otvory, tak aby byly svrchu, když ji postavíte v pekáčku. Čepičky si schovejte. Vydlabejte vnitřky s tim, že vyhrabanou dužinu z rajčat (tu vodu se semínkama) nebo cukety, kterou jste se třeba taky rozhodli plnit, vykydněte do mísy, budete s tím pracovat později.

Vydlabanou zeleninu si vyskládejte do pekáčku, budete jí za chvíli plnit.

Náplň:

Do mísy, kde máte rajčatové vnitřky, přidejte nastrouhanou cuketu (já jsem minule využila i opečenou papriku na kostičky), nasekejte dovnitř cibuli a česnek na velejemno, přidejte pokrájené bylinky, sušené oregano, opepřete a osolte, zakápněte olivovým olejem a promíchejte. Tady je možnost vše rozmixovat, je to taky sakra dobrý, ale rustikálnější a původnější je nechat vše posekané. Několik lžic směsi si dejte nyní stranou. Přisypte rýži. Směs by měla být poměrně tekutá, představte si, když dáváte vařit rejži, kolik vypije vody. Pokud jste měli málo rajčatových vnitřků, nebo je tekutiny málo, přidejte třeba ještě jedno pokrájené rajče, nebo rajče z konzervy apod. Člověk si musí poradit.

Teď už můžete plnit zeleninu náplní. Navrch zase zakápněte olivovým olejem a přiklopte schovanými pokličkami. Do pekáčku teď zase přidejte pár lžic oliváče, těch pár schovanejch lžic směsi, co jste si dali stranou a dejte píct zakryté pokličkou nebo alobalem asi na hodinku do trouby vyhřáté na 180 stupňů. Před koncem sundejte kryt, ať vám ještě zelča chytne barvu.

Zelenina je hotová, když je dozlatova opečená, šťavnatá a rýže uvnitř nadýchaná.

Pár typů na závěr:

Rýži můžete dopředu osmahnout na olivovém oleji pro zlepšení chuti a pak ji teprve přidat do zeleninovo-bylinkové směsi.

Zeleninu na plnění můžete předem vymazat olivovým olejem, aby byla ještě chutnější a lépe upečená.

Prostě kam můžete, vrzněte oliváč.

na porci se podává jedna paprika a rajče, pak ty brambory, ale ty jsem nedělala :-)

peču papriky a rajčata

takhle si připravte zeleninu na plnění..

..a nandejte pokličky 
..a hotovo


připravená rajčata k pečení, navrch extra česnek

a hotovo

a takhle jsem to jedla na Zakynthosu... ty se oleje nebojej

na Zakynthosu v jiné restauraci

variace s quinoou
Žádné komentáře:

Okomentovat