Prohledat tento blog

středa 8. ledna 2025

Smysl života, předsevzetí a ikigai

S novym rokem přichází doba, kdy bilancujeme rok uběhlý a dáváme si předsevzetí do roku nového. 

Představte si sebe za rok. Co by se vám na sobě líbilo, čeho byste chtěli dosáhnout a kam směřujete? Jaký je váš dlouhodobý cíl? A co můžete dělat, aby ste k němu došli? Malé krůčky vedou k malým i velkým cílům. Tak které krůčky bychom mohli tenhle rok udělat?


Je to jako s hledáním smyslu života. Může to být krása, která tkví v pomíjivosti přítomného okamžiku, nebo to může být třeba japonský koncept bytí IKIGAI, který vám může napovídat při každodenním rozhodování, při tvorbě cílů nebo i při těžkých životních situacích.

Ikigai může být důvod, proč ráno vstát. 

Vrcholem ikigai je spojení toho, co mám rád, jde mi to, je to prospěšný a ještě mě to uživí (viz diagram níže). Může to být vlastně každá práce nebo činnost. Podívejte se pro inspiraci na film Perfect days, kde pán žije svoje ikigai jako uklízeč veřejných záchodků. Důležitý je žít v souladu sám se sebou, rozhodovat se podle toho, jaký hodnoty jsou pro nás důležitý a dělat to, co víme, že nás vede k našim cílům. Ono totiž každý může žít svoje ikigai, ať se živý čimkoliv. Je důležitý přemejšlet o sobě, o tom, co dělám a proč a pak se zamyslet, jak z toho můžu mít větší radost. Je to to, co chci dělat? A nemohla bych některý věci dělat jinak? Podle mě je tam nejpodstatnější to myšlení a pak už se dá konat.

Nejde dělat pokaždý jen to, co nás baví a jsme v tom dobří, ale je dobrý se zamyslet, jak to zařídit, abychom se takovým věcem mohli věnovat co nejvíc. Nejmíň času bychom naopak měli trávit tím, co nás nebaví a nejde nám to. Teda pokud si z toho neuděláme výzvu a nechceme se tím posilovat do budoucna. 

Zkuste se podívat na tenhle diagram a zamyslete se, co je pro vás ikigai.


Jak žít smysluplněji, uvědoměle a moudřeji? 

Uvědomělá mysl se soustředí na dlouhodobý užitek a ne na krátkodobé štěstí, soustředí se na jeden problém nebo úkol a nepřebíhá mezi mnoha maličkostmi. Je disciplinovaná, nadšená, odhodlaná a trpělivá, nepropadá chvilkovým rozmarům, neprokrastinuje při činnostech, které nemají význam. Taková mysl je soucitná, spolupracující a pečující, nesrovnává se, nekritizuje, nemusí se obhajovat, není sebestředná a posedlá. Ovládá se, hledá smysl a skutečná řešení a nevyhledává jen požitky a dočasná řešení, nenechá se ovládat strachem nebo hněvem. 

Odpovědi jsem našla v knize Mysli jako mnich od Jaye Shettyho s podtitulem Cvič svou mysl, abys dosáhl vnitřního klidu a svých cílů. Pokud máte rádi téma osobního rozvoje, tak bych vám krom této knihy určitě doporučila jeho podcast, kde se dá najít nejedna platná a inspirující myšlenka od Jaye i jeho hostů. A ještě si procvičíte angličtinu. Jeden z mejch oblíbenejch dávám zde.

Z Jayovi knihy jsem vám tady vypsala ještě pár zajímavejch štěků, který jsou k zamyšlení nebo pro inspiraci:

  • Najděte si své cíle a hodnoty a podrobte je otázkám, zda jsou opravdu vaše. Nejsou vašich rodičů, nebo přátel, atd.?
  • Čemu věnujete svůj čas? Za co utrácíte své peníze? Utrácíte podle svých hodnot? Mezi vaší myslí, srdcem a volbami při rozhodování by měl být soulad, abyste byli šťastní.  
  • Ptejte se sami sebe, proč něco chcete. Usilujte o to, co chcete.
  • Cíl nejsou peníze. Co si za ně chcete koupit. A proč?
V konceptu ikigai i v tom, o čem učí Jay je společná zajímavá věc, která jak kdyby se do dnešního světa ani nehodila. Obojí upřednostňuje a doporučuje soustředění na jeden úkol a vyvarování se multitaskingu, který zabraňuje plynutí mysli, snižuje intelekt, výkonost, paměť a zvyšuje pravděpodobnost chyb, stresu a snižuje vaši tvořivost. Radost nám tudíž přináší soustředěná mysl a ne mysl přelétavá.

Co je pro mě v životě důležitý a na čem já budu osobně dál pracovat:

vám pro inspiraci

  • Přijímat a nesoudit. Nesoudit na první pohled, nikdy nevíš, kdo proti tobě stojí, dokud ho nemáš možnost poznat. Nekritizuj, ale ceň si.
  • Přijmi sama sebe takovou, jaká si. A zkus to pak dělat i pro druhý. Ceň si různorodostí a divností. Každej člověk je jinej a to tě může poučit a nabídnout ti jiný perspektivy. 
  • S klidem přijmi, že ne každej z tebe bude mít radost. Je těžký se zavděčit všem, když má každý jiné představy. 
  • Žij přítomnym okamžikem, minulost i budoucnost jsou konstrukty.
  • Choď brzo spát, abys mohla brzo vstávat - čas pro sebe, chvilka čtení, cvičení, příprava snídaně a sváčinek do práce a klukům do školy, procházka se psem s hlubokými nádechy, pomazlit psa, pomazlit přítele, jsem vděčná za to, že je tu další den. Jaké máme ráno, v takovém duchu se pak odvíjí celý den. 
  • Pracuj tak, aby si byla přínosem a aby ses za svou prací mohla s radostí ohlídnout. 
  • Tvoř a raduj se z maličkostí. Nepouštěj k sobě negativní emoce, přetvoř je. Co tě nezabije, to tě posílí. 
  • Večer si představ, co tě čeká další den, připravim si plán a vyhodnoť, co se ti dneska povedlo.
  • Jako nejdůležitější hodnota se minulý rok ukázalo zdraví. Je to nejen zdraví moje, ale i zdraví a život mejch blízkejch a lidí, který mám ráda. Studuj dlouhověkost. Koukni na Okinawu, na ostrovy Řecka a jiné modré zóny dlouhověkosti. Platí to, co už řikal Radek Ptáček: jsou tu 4 nejdůležitější pilíře zdravého života: vztahy, strava, pohyb a spánek. Tohle platí pro zdraví těla i ducha a vše se všim souvisí. O vše pečuj a nic nezanedbávej. Buď inspirací pro lidi, který máš ráda.

  • Moje obrovská záliba je jídlo, který taky krmí tělo i ducha. Viděli jste film Umění jíst a milovat? Doporučuju, páč se tam snoubí láska a dobré jídlo. Pro mě je nejdůležitější vařit doma z dobrejch surovin převážně rostlinnýho původu, kdy upřednostňuju vaření a dušení a omezuju smažení. Byla bych nejradši, když by se mi lépe dařilo tuhle lásku předávat i všem svejm lidem, protože se nechci koukat na to, jak se někdo ničí ultra zpracovanejma potravinama typu čínský polívky, brambůrky, bombóny, ale ani nezdravejma fast foodama a samejma nejlíp obarvenejma cukrama. 
  • K jídlu si přidám ještě STOP přežírání, páč podle studií ze zón dlouhověkosti, je pro tělo ideální, když jíte do 80% sytosti a necháte si trošku ještě hlad. Sem zvědavá, jak to vyjde, až si zajdem na sushi... 
  • Ve volnym čase se chci dál věnovat jakýmukoliv pohybu na čerstvym vzduchu (procházky, plavání, brusle, kolo, lyže, paddle), mám spoustu knížek k přečtení, který mě obohacujou, stejně tak se těšim na svoje oblíbený podcasty, chci se věnovat dál pití čaje, na podzim koukat na Herbář, sbírat matcha recepty, zkoušet další zeleninový recepty, objevovat moudrost lidí, který si žijou svoje ikigai a každej den se koukat kolem sebe, co se můžu novýho naučit. Když si to teď po sobě čtu, tak to vypadá jak návod na zbavení se stresu. Nakrmim tělo i ducha.  
  • Co se týče pohybu konkrétně a prakticky, tak mi to nějak tak vychází na min. 10 000 kroků denně a v tejdnu aspoň 3x cvičit. 
  • Jo, a hlavně se nesrovnávej s nikym jinym, než sama se sebou.  Každej den malej krůček, každej den můžu bejt třeba jen o 1% lepší, než včera. A jedu jak drak. 
Všechno z toho, co sem tu popsala asi snad jen kromě přežírání, je pro mě už nějakou dobu denní chleba, ale člověk by měl bilancovat a asi si ty důležitý věci vždycky připomenout už jen z toho důvodu, aby se třeba mohl opravit, nebo vrátit k tomu, co opomíjí. Myslim, že sem se to všechno učila postupně právě z konceptu ikigai, technik mindfulness, od Jaye, ale i od mnoha dalších. Jako u každýho tréninku to bylo ze začátku kostrbatý a nešlo to hladce. Jenže čím častějc a čím dýl se tim zabejváš a trénuješ se, tim snažší a přirozenější to všechno je. Už na to pak nemyslíš, prostě to je.

Jsme tím, co děláme opakovaně. - Aristoteles

Komu by nepomohlo napojit se na přírodu. Sledujte a ceňte si přírody kolem nás.

Žádné komentáře:

Okomentovat