Prohledat tento blog

sobota 26. října 2013

Vepřová panenka s dýňovým ragú a polentou

     Podzim přinesl konečně spoustu různé zeleniny a ovoce a já se s váma podělim o jeden z receptů, který je super-podzimní a ještě se mi zdá docela sexy, jak řiká pan Vaněk, a ještě je moc dobrej. Já jsem ho připravovala na rande véču a sklidil docela slušnej úspěch.
     Co se týče dýně, tak jsem použila hokaido, kterou mi přinesl děda, ale dá se použít i muškátová nebo jiné, ale to bych vám doporučila už halu č.22 v holešovické tržnici, kde jsem viděla různé druhy dýní vůbec poprvé.

Pro 4 osoby:

Polenta

4,5 hrnku vody
2 hrnky instatntní polenty
100g parmezánu
muškátový oříšek

Vařte podle návodu na obalu, ta moje se vařila jen minutku ve vodě. Do hotové kaše jsem pak vmíchala špetičku muškátového oříšku a trochu nastrouhaného parmezánu.

Dýňové ragú

1,5kg dýně bez vnitřku
1 cibule
4 stroužky česneku
čili paprička
2 lžíce garam masaly
jarní cibulka

Na pánvi orestujte cibulku do zlatohněda, přidejte na minutku česnek a čili papričku nadrobno, poté oloupanou a nakrájenou dýni na kostky, okořeňte garam masalou a nechte dusit asi 10 - 15 minut. Nakonec přidejte jarní cibulku.

Vepřová panenka

Panenku vyndejte z lednice alespoň půl hodiny před tepelnou úpravou. Očištěný váleček panenky nasolte, napepřete a omazlete v olivovém oleji, nemarinujte, ale hned grilujte na grilovací pánvi ze všech stran asi 12 - 15 minut podle velikosti. Chceme mít maso opečené, ale uvnitř narůžovělé, žadnou suchotinu. Maso nechte po vyjmutí z pánve 5 minutek odpočinout a krájejte na šikmo na plátky nebo na poloviny jako já.

Nakonec jsem si opražila dýňová semínka a jimi jsem pokrm ozdobila. A k tomu super salát s fíčkama, který miluju. Takže tak.

úterý 8. října 2013

Domácí žloutkové věnečky

     Česká klasika, kterou má každý rád, ale doma si jí vytvoří málokdo. Není to ale zas tak těžký, já musim ještě vychytat krém, kterej jsem měla malinko tekutější, ale první pokus mě mile překvapil. Ještě milejc ale překvapil rodiče, který do sebe nasoukali každej po třech kouscích a ještě vylízali talíř. Totiž věnečky nám chutnaj i z cukrárny, ale představte si, jak můžou asi chutnat z kvalitních surovin a připravované s láskou.


Žloutkové věnečky

10ks
na těsto:
120g hladké mouky
1,5dcl vody
50ml slunečnicového oleje
3vejce
špetka soli

     Do kastrolu vlejte vodu s olejem, vsypte sůl a přiveďte vše k varu. Pak přidáte mouku a mícháte, dokud se nezačne odpalovat od stěn a sejmete z plotny. Občas směs promíchávejte a nechte ji zchladit. Potom přimíchávejte jedno vejce po druhém, neni to sranda, ale s trochou trpělivosti nakonec vytvoříte tahavé těsto.
     Troubu si předehřejte na 180 stupňů a na plech s pečícím papírem tvarujte cukrářským pytlíkem věnečky (kolečka). Pečte asi 35 minut, troubu neotvírejte a pak nechte věnečky trochu zchladnout a nakonec je rozřízněte podélně napůl.

na náplň:
100g krupicového cukru
1 vanilkový cukr
40g hladké mouky
6 žloutků z velkých vajec
450ml mléka
250ml smetany ke šlehání

     Žloutky s cukrem dejte do hrnce, pořádně utřete a promíchejte s moukou, v mikrovlnce nebo na sporáku si ohřejte mléko a přilijte ho k vaječné směsi. Stále míchejte a přiveďte k varu a nechte krém zhoustnout. Potom ho nechte zchladnout a nakonec ho spojte s ušlehanou šlehačkou.
     Krémem naplňte věnečky a

na polevu:
1 lžíce rumu
150g cukru
2 lžíce horkého mléka

     Přísady pořádně rozmíchejte a přelijte jí věnečky.
     V tuto chvíli už se můžete ládovat, čerstvé jsou nejlepší, dobrou chuť.



   
   

čtvrtek 3. října 2013

Fotoreport z Benátek

     Pochutnala jsem si na skvělém jídle v krásných restauracích, servírovaném usměvavými číšníky a něco málo jsem pro vás vyfotila, abych vás potrápila :-)



špagety s plody moře jako předkrm

smažené různé druhy ryb a mořských plodů se salátem jako chod dva


benátské masky

Bellini od snídaně po večeři

Tiramisu se zmrzkou a ledová káva bez mléka
ostrov Burano vyhlášený krajkářstvím a barevnými domky

a ostrov Torcello, kde bydlí jen 3 stálí obyvatelé

ostrov Murano vyhlášený sklářstvím a výborným jídlem, což jsem si ověřila...

pánev pro 2 plná výborných špaget s rajčaty a hroudou mořských plodů všeho druhu

pánev pro 2 teď zase s lobstrem

poprvé jsem vyzkoušela ústřice a je to opravdová pochoutka, člověk je pak nabuzenej jako nikdy...dobré afrodiziakum

vynikající prosecco
lobstr z Lida





jako poslední chod výletu jsem zvolila domácí lasagne a ty byly!