Prohledat tento blog

úterý 21. května 2013

U Štěpána a v Sušici

     Před čtrnácti dny jsme se se ségrou vydaly na gurmánský výlet na Šumavu. Hlavním bodem programu byla hospůdka U Štěpána ve Vojeticích, kterou všichni znají z pořadu Ano, šéfe! Na internetu o ní koluje mnoho kladných i záporných recenzí a místní na ní nějak uplně zanevřeli (nejspíš z klasicky české závisti), tak jsme to musely prubnout samy.
     Rezervovaly jsme si stůl měsíc dopředu, nicméně jsme si ale spletli páteční oběd se sobotním a sobotní večeři s páteční. U vchodu se nás ale hned ujal pan Štěpán, který se sympaticky postaral o to, abychom si sedly a druhý den přesunul naší rezervaci na hodinu, kterou jsme si přály (asi se tam často nestane, že by jim na rezervaci někdo nepřišel...)
     Hospůdka je krásná, působí vesnickým, ale elegantním dojmem a na stěnách visí množství fotek staré Šumavy. Obsluha byla aktivní, rychlá a milá, pokrmy se nám vršily dost rychle, takže jsme toho víc snědly, protože jsme nestačily pocítit naplnění :-D
     Musím restauraci moc doporučit, ve všech aspektech jsme byly spokojené a velmi příjemné bylo i popovídání s panem Štěpánem o dodavateli bizoního masa z Kašperským hor a jeho známým, od kterého si objednává výtažek z technického konopí, z kterého dělají výborné limonády a horký drink, kterého jsem se nemohla nabažit. Měly jsme štěstí, protože bizoní maso není na jídelníčku každý den, takže jsme musely ochutnat tataráček, kde jsme si ho snad nejvíce vychutnaly.

Na to, jakou hostina to byla v obou dnech se podívejte na fotkách (chybí pouze fotografie drštkové polévky, protože jsme se do ní pustily příliš rychle a na focení se úplně zapomnělo):

Horký nápoj s výtažkem z konopí, pomerančem a mátou

Obsluhou doporučený skvělý hovězí cheeseburger s domácím kravským sýrem
místní specialita - hovězí žebra s hořčicí a křenem

nezapomenutelná hovězí líčka na kořenové zelenině s kaší, která je zjemněná uzeným přepuštěným máslem - nepřekonatelný!

Měkoučkej hovězí pupíček s jemnou bramborovou kaší a pikantní malinovou omáčkou
perfektní steak ze zadního hovězího připravený metodou sous vide se zkaramelizovanou cibulkou na variaci jarních salátků 

tataráček z mladého bizona, nejjemnější, jakej sem kdy měla (prý má kratší vlákna než hovězí, proto je tak jemňoučkej... ten bych si ani příště nenechala ujít)


menu

ex- a interiér (pardon za nižší kvalitu)

     Nicméně jsme nebyly jen tam, ale objevily jsme v Sušici na náměstí novou restauraci, kam jsme zašly prakticky omylem z výletu na Kašperk a teda pokud máte hlouběji do kapsy, ale rádi se výborně najíte, tak tohle je skvělá volba, fakt sem byla překvapená. Restaurace se jmenuje U muzea, dřív tam byla nějaká špatná čínská a ani místní tuhle ještě prý neobjevili (pro svou škodu podotýkám). Za 80 korun jsme se nacpaly suprovym jelenim na jalovci s bobkovym listem s domácim žemlovym knedlíčkem, nejednou jsme přišly na domácí slepičí vývar s domácími! nudlemi za 20 korun!!! a v neposlední řadě jsme ochutnaly i výborné dezerty - panna cotta s borůvkami a lívanečky s domácí švestkovou omáčkou. Koukněte:


     K tomu se dá ve městě v ulici Americké armády navštívit farmářský obchod, kde prodávají za opravdu nepražské ceny místní čerstvé hovězí maso jednotlivě vakuované, místní sýry a mléčné výrobky (nejlepší jogurt, co jsem měla snad za celý život), kefír se jí lžící, je tak hustý, že se nedá pít. Dále se tam dají koupit různé druhy olejí, zavařenin, zeleniny, oříšků, luštěnin apod. 
     O kousíček dál v té samé ulici mají vyhlášené pekařství, kde jsem ochutnala sušický a domácí chléb a opravdu byly oba výborné, a o kobližkách ani nemluvim...



      Pokud tedy chcete vyrazit na kulinářskou dovolenou, ale raději by jste zvolili Čechy než zahraničí, tak by pro vás Sušice a okolí mohla být dobrým tipem :-)

neděle 12. května 2013

3 přílohy k dubnové grilovačce


     Protože počasí nám přeje, globální oteplování funguje, začínáme pomalu vytahovat grily a opejkat co se dá. Jak marinovat flákotu, na to má každý 305 odpovědí, každý má rád něco jiného, někdo radši vepřové, jiný radši rybičku.
     Já bych chtěla přidat spíš pár malých typů, co dát na stůl, když grilujeme a nechceme se k masu nebo rybě cpát pouze chlebem a hořčicí. Tady jsou první tři přílohy z prodlouženého víkendu. Nebude dlouho trvat a přibudou další.


Ředkvičkové tzatziki
     Okurkové tzatziki si už mnozí z nás oblíbili, ale zkuste ten samý recept s ředkvičkami místo okurky …ráj na zemi. 
     Potřebujeme jen ředkvičky, které nastrouháme nahrubo, nasolíme a vymačkáme z nich vodu stejně jako z okurek, aby pak tzatziki nebyly plné vody. Smícháme je s jogurtem ve stejném poměru. Důležité je použít buď kvalitní řecký jogurt, který není tak vodový jako některé jogurty jiné výroby, ale je smetanový a neteče. Dá se nahradit smícháním tučnějšího kvalitního jogurtu s kysanou smetanou. Vmícháme jeden jemně strouhaný nebo utřený stroužek česneku, osolíme, opepříme, přidáme lžíci citronové šťávy (někdo preferuje vinný ocet) a lžíci olivového oleje, podle vkusu dokořeníme, tzn., že já jsem např. přidala ještě trochu cukru, aby chuť byla vyváženější. Často se přidává kopr nebo máta, popř. petrželka na jemno, ale to záleží na každém, já nepřidala nic, jen jsem nazdobila misku a tradá na stůl. Muselo-li by to být, zvolila bych nejklasičtější kopr.



Salát z pečených paprik
     Naprosto úžasný balkánský salát je vhodný i pro lidi, kteří z různých důvodů nemohou konzumovat paprikové slupky, protože recept začíná tak, že papriky (dnes kápie, ale osvědčili se i uplně všechny ostatní, co jsem kdy použila), dáme do trouby na nejvyšší stupeň a postupně je obracíme, dokud není jejich slupka pečená ze všech stran. Pokud máte už rozpálený gril, dá se ten samý postup použít na grilu a nebo i nad ohněm. Papriky poté vyndáme a vložíme do igelitového sáčku, aby se zapařili. Po chvíli není složité zbavit papriky slupek a jádřinců. Potom je nakrájíme na proužky a začneme ještě zatepla ochucovat. K deseti kápiím přidávám 3 jemně nakrájené stroužky česneku, 3 lžíce olivového oleje a 1 lžíci vinného octa. Potom je jako u tzatziki možné přidat kopr. Já jsem ale papriky podávala s dobrým balkánským sýrem navrch posypané čerstvou mátou, aby byl salát co nejosvěžujícnější a komplexní. Doporučuju zkusit.



Hummus
     Hummus je středomořská a arabská dobrota, která se velmi lehce připraví a velmi rychle sní. Je to pokrm z půl kila zcezené cizrny, pěti stroužků česneku, sezamové pasty, kterou jsem vynechala, protože jsem vařila zpaměti a tuto komponentu jsem opomněla, ale i přesto byl výsledek báječný. Všechno dáme do mixéru, osolíme, postupně vmixujeme 4 lžíce oleje a šťávu z citronu. Někdo vmíchává mletou papriku nebo petrželku, tak já jsem tím humus ozdobila navrchu a musím se pochválit, bylo to skvělý.




     Kdo zkusí neprohloupí, je to minimální snaha, která stačí k výrobě těchto doplňkům ke grilování, ale uvidíte, že s nimi budete mít určitě úspěch jako já J


Navštivte i moje stránky na facebooku.

pondělí 6. května 2013

Vietnamský salát z rýžových nudlí

     Táta si na svojí oslavu narozenin přál, abych mu udělala sushi, to se mi už dobře vedlo a mělo docela úspěch. Ale co k tomu, aby se to hodilo a zahnalo hlad? Kromě mís se zeleninou a grilovaného krůtího jsem se rozhodla udržet asijskou vlnu a připravila jsem vietnamský salát. Čerpala jsem z několika receptů z různých blogů, kde některé recepty byly vegetariánské, některé s kuřecím masem, některé s krevetami a já jsem si pak vymyslela vlastní variantu:

Na salát potřebujete:

500g rýžových nudlí na pho
150g čočky
svazek máty
svazek bazalky
svazek koriandru (ten jsem vynechala, protože nikomu kromě mě nechutná)
pokrájené a lehce spařené listy mangoldu, nebo čerstvý špenát, ale poslouží i rukola, polníček, nebo posekaný ledový salát

na dresink:

2 lžíce sojové omáčky
2 lžíce rýžového octa (nebo limetové šťávy a nebo kombinace)
4 lžíce oleje (já jsem dala olivový, ale určitě by byl nejchutnější sezamový)
sůl, pepř, cukr

     Čočku si namočte aspoň 4 hodiny předem a potom jí uvařte 15 - 25 minut v nesolené vodě tak, aby byla pevná a nerozvařená. Mezitím si dejte taky vařit rýžové nudle v osolené vodě (pro změnu) podle návodu, když jsou hotové, propláchněte je ve studené vodě, aby se nelepily a dál nenapařovaly. Lehce nudle pokrájejte, ať se vám dobře jedí. Napařte si lehce mangold, pokud nebudete používat jiné zelené listy a rychle ho zchlaďte v ledové vodě a nechte okapat. Pokrájejte si všechny bylinky.
     V míse smíchejte všechny komponenty a vymíchejte si dresink, který dokořeňte podle chuti a přelejte jím salát než ho budete podávat. Ozdobte bylinkou a dobrou chuť.


Navštivte i moje stránky na facebooku.