Prohledat tento blog

úterý 29. května 2012

Rebarborový crumble okoukaný v Anglii

     Když jsem byla v Anglii, všichni si tam ulítávali na strašně dobrym a jednoduchym dezertu, řikali mu Crumble. Měli apple crumble, rhubarb crumble, cokoliv crumble a vždycky to bylo moc dobrý, i když  člověk zjistil, že je to jen pečené ovoce s drobenkou navrch. Teplý se podával s kopečkem vanilkové zmrzliny a vychladlý pak s creme fraiche nebo se šlehačkou. Mě okouzlilo právě to, že je koláč bez těsta, takže ovoce má mnohem lepší šanci vyniknout, než na klasické české bublanině nebo kynutém koláči.
     Protože je teď sezóna rebarbory, která je mým oblíbeným ovoce-zeleninem, vybrala jsem rebarborovou verzi. Když člověk minimálně zapátrá, zjistí, že rebarbora je ovoce pocházející z Tibetu a dřív se všude rozrůstala jako plevel. Každopádně je samozřejmě velmi zdraví prospěšná a chutná, takže tady máte můj oblíbený recept na Anglický reveňový Crumble:

20 řapíků reveně
6 polévkových lžic vody
10 polévkových lžic krystalového cukru
2 čajové lžičky sušeného zázvoru
110g másla 
110g cukru
200g mouky

     Nejdřív si zapneme troubu a předehřejme ji na 180°C. Rebarboru si nakrájejte na kostky nebo obdélníčky, zvolila bych asi tří až pěti centimetrovou velikost. Kostky (obdélníčky) rebarbory dejte do pánve, kam přidáte i vodu a krystalový cukr. Trvá to asi 5 minut, než je rebarbora tak akorát rozměklá, ale ne džemovité konzistence. Do směsi přimíchejte zázvor a nalijte jí do připravené kulaté formy. Z másla, cukru a mouky vytvoříme v misce drobenku, někdo žmolenku, to ať si každý pojmenuje dle libosti, ale tvoří se mnutím všech ingrediencí mezi prsty tak dlouho, až se začne směs drobit, či žmolit. Tím zasypeme rebarboru připravenou ve formě a dáme péci na 35 až 45 minut do vyhřáté trouby. Krambl je hotový, když drobenka zezlátne. 

     Doporučila bych ochutnat si kousek za tepla se zmrzkou a pak i jeden za studena, protože obojí je skvělý, tak by byla škoda o něco přijít.

     A na závěr jden tip pro zdravožrouty: drobenku lze nutričně zplnohodnotnit  ovesnými vločkami nebo mandlovými lupínky.


Navštivte i moje stránky na facebooku.

pondělí 21. května 2012

Zahrádkaření je radost

     Asi před dvěma měsíci jsem začala s pěstitelskými aktivitami za oknem vlastního pokoje. Všechno se rychle rozrůstalo a tak jsem přesunula větší část výrostků do skleníku na zahrádku k babičce, která bydlí hned vedle a tahle výhoda vím, že je nevídaná. Všechno bych ale zkusila i ve větším bytě nebo na balkoně za použití velkých kontejnerů s kvalitní zeminou.
     Každý den musím opravdu poctivě zalívat skleník nejméně dvěma konvemi odstáté vody a to je všechno. Takže to není až tak pracné. Práce přišla až tak po tom měsíci, kdy ve skleníku byla naprostá džungle, spousta rajčatových keříků, mezitím plevelový ráj  a já poznala, že tady je třeba zásahu. Udělala jsem si volno celé odpoledne a pustila se do rytí a přesazování, tyčkování a vázání. 
     Rozsadit a natyčkovat rajčata není žádná věda, ale mám pár malých tipů. Záhon, na který jsem se chystala přesazovat, jsem musela pěkně do hloubky zrýt a odplevelit. Když jsem záhon urovnala, mohla jsem se rozmyslet, kam zapíchnu tyčky pro tyčková rajčata. Snažila jsem se odhadnout jejich vzdálenost podle oka, tak jak jsem si myslela, že jim bude prostor stačit, tak uvidíme později, jestli jsem odhadovala správně. u každé tyčky jsem pak vytvořila díru pro rajče. Rajčata jsem musela ze skleníku vytahovat opatrně tak, abych je podebrala v zemi lopatkou i s kořeny a hlínou a takto jsem celý balíček zahrabala do díry u tyčky. Je nutné, aby stonek rajčete byl co nejblíž u tyčky, což vyplývá logicky z toho, že je musíme přivázat, aby se nezlomily. Rajčata je třeba přivázat co nejdříve, protože stačí silnější závan větru a křehký stromeček se zlomí.
     Musím říct, že ač tahle práce možná nezní nejzábavněji, je to opravdu relax zvlášť pro ty, kteří nepracují fyzicky ve své vlastní práci. K tomu bych chtěla ještě dodat, že se zahrádkaření dá vyměnit za sportovní aktivitu, protože naprosto beze srandy, jsem měla druhý den namožené svaly na pozadí.


Navštivte i moje stránky na facebooku.

pondělí 14. května 2012

Dvě vynikající polévky pro chladné květnové večery


Fazolová polévka


     Jednou jsem se naučila podle postupu od Jamieho Olivera uvařit perfektní fazole a tak mi chutnali, že jsem si vymyslela tímto receptem inspirovanou polévku pro chladnější večery a těch nás teď pár čeká.
Potřebujeme:
250 g fazolí (malé bílé nebo borlotti)
Jedna větší brambora
Dvě cibule
Jedno rajče
5 stroužků česneku
Stonek řapíkatého celeru
Litr vývaru
Olivový olej
Tymián, rozmarýn, petrželka
Sůl, pepř

     Suché fazole si dáme na noc do studené vody, aby se nasákly a byli zase jako čerstvě utržené.
     Den poté.
     Fazole dáme do hrnce a zalijeme vodou, pomalu je přivedeme k varu a přidáme k nim celou oloupanou bramboru, celou cibuli, rajče, neoloupané stroužky česneku (jeden stroužek si necháme na později), jeden stonek řapíkatého celeru, tymián, rozmarýn a pepř. Vaříme půl hodiny až hodinu dle druhu fazolí. Když jsou fazole tak akorát na skus, vyjmeme bylinky, cibuli a celer a vyhodíme, tyto přísady svou práci odvedly. Do misky vyndáme rajče, bramboru a česneky, vše zbavíme slupek a rozmačkáme na kašičku, ke které přidáme asi dvě deci vody od fazolí a zakápneme olivovým olejem. Tahle zatím nepříliš vzhledná směs pomůže spojit naše fazolky, které tak získají chuť a později se nám přírodní cestou zahustí polévka. Přecedíme fazole a smícháme je s rozmačkanou směsí, kterou jsme si vytvořili, následně osolíme dle chuti a už můžeme vychutnat skvělou chuť fazolí. Takhle nějak by to Jamie nechal, ale to neměl chuť na polévku a na tu my se hned vrhneme.
     Nakrájíme si cibulku na drobno a necháme jí zezlátnout a pořádně změknout v hrnci s nejlépe olivovým olejem. Pak vmícháme fazole a zalijeme vývarem. Povaříme 10 minut, aby se chuti propojili, ochutnáme, dochutíme, zasypeme horou čerstvé plocholisté petrželky a můžeme podávat. 
     Vsadim se, že takhle dobrou fazolačku jste ještě nejedli.


Chřestový krém


     Na odlehčení jedna polévka ze sezónních surovin.

Potřebujeme:
500 g bílého chřestu
litr vývaru (kuřecí nebo zeleninový)
100 ml šlehačky
Petrželka nebo pažitka
máslo
Sůl, pepř

     Bílý chřest se musí oloupat, aby nám v zubech nezůstávala vlákna. Stonky pak nakrájíme na menší válečky a schováme si hlavičky, které se jen lehce povaří a vloží až do hotové polévky. Do hrnce vložíme na máslo stonky, které se tak lépe rozvoní a pustí více chuti, zalijeme vývarem a vaříme asi čtvrt hodinky. Když je chřest uvařený, polévku rozmixujeme, zjemníme šlehačkou, dochutíme solí a pepřem, vložíme povařené hlavičky, které jsme si schovali, ochutnáme, jestli je to akorát a pokud ano, servíruje a na talíři posypeme sekanou bylinkou.
     A pro nedietáře je nezbytností opražit si pár krutonků z bílého pečiva, pak už je to fakt lahoda.


Navštivte i moje stránky na facebooku.

středa 9. května 2012

Řecký a marocký recept pro grilování jako na dovolené


     Počasí si s námi hraje jako kočka s myší, ale na grilovačky to stačí. Protože griluju hrozně ráda, připravila jsem dva recepty, které jsou chutné a zábavné, takové jako se na grilování hodí, prostě cool.

Řecké souvlaki v arabském chlebu

Přímo v Aténách můžeme souvlaki najít pod pojmem kalamaki. V Řecku se dá souvlaki, mleté maso na špejly, ochutnat v mnoho variantách.  Používá se maso jehněčí, hovězí, kuřecí, někdy i vepřové a rybí. Podává se v pita chlebu, nebo s pečenými bramborami a pro turisty samozřejmě všelijak. Každý používá na souvlaki jinou směs koření a já jsem se snažila vytvořit směs, jak mi chutná nejvíc a nejvíc mi připomíná prázdniny v Řecku.


Pro 4 osoby potřebujeme:
600g mletého masa (hovězí, vepřové, jehněčí nebo směs)
Čerstvé nebo sušené bylinky: tymián, rozmarýn, petrželka
Mleté koření: skořice, hřebíček, římský kmín, sůl, pepř
Olivový olej
Citronová kůra nastrouhaná
Harisa (ostrá arabská pasta z paprik)
Olivový olej

     Mleté maso, ochutíme všemi ingrediencemi a dobře promícháme, silnější povahy ochutnají, zda se trefili přesně do své chuti a ostatní se spoléhají na své trénované oko a čich. Důležité je, aby bylo maso výrazně ochucené, voňavé a na chuť lahodné.
     Peče se na špejlích ve tvaru úzkých válečků o průměru 3 až 4 cm. Já jsem použila maso hovězí a po každé straně stačilo 5 minut, ale znáte to, záleží na síle ohně, nebo na žhavosti uhlí, druhu masa a velikosti válečků, takže tady si každý odhadne sám.
     Na opečený arabský chléb jsem potom dala hrst rukoly, kterou jsem ochutila citronovou šťávou a olivovým olejem, na to jsem položila váleček z mletého masa, rajčátka na úzké měsíčky a čerstvou cibulku. Vše jsem dokončila 2 lžícemi řeckého jogurtu (lze nahradit smícháním kysané smetany a bílého jogurtu) s petrželkou. Je možné ještě pokapat citronovou šťávou a popepřit.
 


     Mně se na celém tomhle jídle nejvíce líbí to, že člověk jen neshodí maso z grilu na talíř s chlebem, ale může být trochu kreativní, vymyslet si svojí směs koření, použít různé druhy zeleniny a dresinků a po ugrilování masa vytvořit ze všeho komplexní jídlo, které chutná jako z dovolené.


Kuskus s černými olivami a sušenými rajčaty

Kuskus je příloha, která se používá právě v Řecku, ale hlavně také v severní Africe. Kuskus mám moc ráda a inspirovaná vůní Maroka, kde jsem nikdy nebyla, ale snažím si to občas představit, jsem si vytvořila tenhle recept:


Na 4 porce potřebujeme:
250g kuskusu
200g černých oliv
50 – 100g rozinek (nebo sušených černých oliv)
100g sušených rajčat
2 čerstvá rajčata
1 stroužek česneku
Citronová šťáva
Olivový olej
Sušená bazalka
Čerstvá máta
Sůl a pepř

     Kuskus připravíme podle návodu na obalu. Většinou se prostě zalije horkou vodou, přidá se sůl a lžička olivového oleje. My přidáme rovnou i rozinky, aby se trochu nabobtnaly. Já osobně jsem měla zrovna 2 druhy sušených černých oliv z trhu a posloužili skvěle místo rozinek. Kuskus má být pěkně sypký a křehký, toho docílíme tím, že ho budeme v době chladnutí průběžně promíchávat nebo spíše čechrat vidličkou. Do kuskusu pak prolisujeme stroužek česneku, nakrájíme do něj nadrobno olivy, sušená rajčata, čerstvá rajčata zbavená tekutých vnitřků se semínky, zakápneme citronovou šťávou z půlky většího citronu, smícháme s 2 lžičkami olivového oleje a dochutíme sušenou bazalkou, solí a pepřem. Až kuskus vychladne, vmícháme i nasekanou čerstvou mátu.
     Takhle připravený kuskus je velmi dobrou přílohou k pečenému masu i zelenině a vhodný je právě i ke grilování nebo na pikniky, protože se nejí teplý.

     Doufám, že budou recepty někoho z vás inspirovat a něco podobného si zkusíte sami.