Prohledat tento blog

čtvrtek 28. prosince 2017

Fancy jídlo na oslavy Novýho roku

Už včera jsem si promyslela, co připravim na Silvestra. Ono neni jednoduchý naplánovat si občerstvení, když ani nevíte, kde budete, nebo s kym, nebo jestli budeme jen ve dvou doma. Proč to nevim? Protože jsem to nechala na příteli... To chceš! Tak jsem si připravila jídla, který budou skvělý doma, ale daj se vzít i na návštěvu nebo třeba kamkoliv. Tím pádem moje oblíbené smažené grundličky odpadly, ty by převoz zničil.

Proč sem cpu tyhle mňamky už teď? Protože všechny potřebujou nějakou přípravu a pak odležet, takže to rozhodně nejsou receptíky na neděli.

Největší pecka pro mě bude mrkev lox, tzn. mrkev, která chutná a skoro i vypadá jako uzený losos. Zkoušim jí poprvý, takže vám tu dám odkaz na stránky Veggie Fish, kde najdete recept, kterej jsem si vybrala, protože jsem jich našla poměrně dost. Ochutnala jsem tohohle "lososa" na jedný veganský akci a fakt jsem čuměla, jak je to strukturou i chutí podobný. Dám vědět, jak to dopadlo, ale můžete to risknout se mnou.
Mrkev budu podávat na plátku bagety s gervé, koprem a citronem.

Další pecka bude salát z mořských plodů. Nejdřív se musí připravit zelenina (mrkev, řapíkatý celer, paprika), nakrájí se na tenký plátky a dá se marinovat do oleje s citronovou šťávou na několik dní. Pak se do toho den před akcí zamíchají mořský plody, který připravuju ze zmražené směsi, kterou jen povařim a přidám. Vše se smíchá, na talíř se dá posypat jarní cibulkou nebo petrželkou. Moje vylepšení pro tentokrát spočívá v tom, že k zelenině jsem přidala i nakládané artyčoky i s jejich olejovou zálivkou, takže tam mám lehkej silvestrovskej tuning.

Poslední dobrůtka bude fazolový dip, nebo pomazánka, kterou si budeme matlat na arabskej chleba. Ta spočívá v tom, že vařené fazole ještě za tepla rozmixuju s bylinkama a kořením (moje hlavní budou rozmarýn a římský kmín), přidám olivový olej, šťávu z půlky citronu, stroužek česneku a asi i trošku tahini podle chuti a nálady.

Tak tohle jsou moje silvestrovské tipy. Snad nebudu tak pod obraz, že bych mohla nakonec i vyfotit výsledky a něco málo vám sem šoupnout. Tak zatim vám jen držim palce, aby ste se z toho nezbláznili.


Napůlený mrkve jsem zabalila do nori řasy a položila na sůl 

a zasypala solí 
upečený po hodině a půl na 200

tohle zbyde

naložená mrkvička lox 
Naložená zelenina v oleji připravená na salát z mořských plodů


Fazole namočené a připravené na pomazánku

středa 20. prosince 2017

Vanilkový likér jako dárek

Myslím, že poslední ze série jedlých doma vyrobených dárků bude tenhle rok vanilkový likér, který by mohl nahradit vaječný likér. Je strašně snadnej, suroviny se daj při dobrý vůli dobře zaměňovat, neni to žádnej kumšt, ale chuťově je moc dobrej. Jeho další výhodou je, že je veganský, takže na vánoce může mít každý dobrý pocit z toho, že má vánoční vanilkový likér bez utrpení, prorože neobsahuje ani mléčné výrobky a ani vajíčka. Já jsem ho dělala z mandlového mléka a sojové smetany, z vanilkového bezlepkového pudinku s bio vanilkou, hodila jsem tam i lusk čerstvé vanilky, kterou můžete i vynechat, ale pak bych asi sladila vanilkovým cukrem. Já jsem likér osladila rapadurou a nakonec sem tam nalila skoro lahev rumu, protože jsem dělala likér pro celej regiment do šesti lahví.
Z prozatimních recenzí se zdá, že likér se povedl, někdo by ho víc osladil, někdo by dal míň/víc rumu, takže ho před dokončením ochutnejte a udělejte si to po svym.

 

Vánoční veganský vanilkový likér

4 vanilkové pudinky
2 litry rostlinného mléka
litr rostlinné smetany
80g cukru
nepovinný vanilkový lusk
650ml rumu

Pudinky si smíchejte s trochou mléka a dobře rozmíchejte. Mezitím si dejte v hrnci vařit zbytek mléka s cukrem a vanilkovým luskem. Když se mléko vaří, dejte tam rozmíchané pudinky a vařte za stálého míchání několik minut podle návodu, než budete mít pudink. Sundejte ho z plotny, vyndejte vanilkový lusk, nalijte dovnitř smetanu a rozšlehejte metličkou, pokud by se vám snad udělaly hrudky, použijte radši ponorný mixér. Nakonec tam šoupňetě rumajzlík a je hotovo. Naplňte do lahví a dejte do lednice, kde by mohl vydržet až měsíc.


neděle 17. prosince 2017

Domácí cantuccini jako dárek

Třeba máte taky v rodině nebo mezi kamarádama někoho posedlýho Itálií a všim italskym. Pokud jo, tak by se vám mohl hodit tenhle jednoduchej recept na klasický italský sušenky s mandlema, kterejma je můžete potěšit na Vánoce. Když jsme u mandlí, musim přiznat, že jsem malinko retardovanej vánoční skřet, protože do první dávky těhle sušenek jsem je zapomněla dát... Takže mandlový sušenky bez mandlí? Né! Prostě jsem vytvořila dva druhy italských sušenek.

Cantuccini jsou tradiční voňavé toskánské sušenky. Můžou se hodit i jen tak do zásoby, vydrží hodně dlouho, protože v nich není žádný tuk, pak je můžete vytasit pro nečekanou návštěvu a nebo je mít pro sebe jako sušenky ke kávě. Klasicky se tyhle poněkud tvrdší sušenky máčí do dezertního vína, ale výborný jsou i namočený v kávě nebo v čaji.


Cantuccini

250g hladké mouky (já jsem dala špaldovou)
2 celá vejce
1 lžička prášku do pečiva
1 balíček vanilkového cukru
120g moučkového cukru
špetka soli
kůra z jednoho citronu
malej paňák likéru (já jsem použila ořechovej, může být amaretto a cokoliv jinýho)
150g mandlí
špetka soli

Do mísy si prosejte mouku s kypřícím práškem, přidejte sůl a cukry. Do toho vyklepněte vejce a vlijte paňáka likéru a jemně nastrouhanou citronovou kůru. Vše prohněťte nejdříve vařečkou a pak rukama, když je těsto pěkně promísené, dejte si ho na pomoučený vál, přidejte mandle a prohněťte na válu. Rozdělte na 2 válečky a ty dejte píct na plechu s pečícím papírem na 180 stupňů na 25-30 minut. Před pečením je potřete vodou, povrch bude pak pěkně zlatý.
Válečky pak vyndejte, troubu ztlumte na 130 stupňů a rozkrájejte je na 1,5 cm silné sušenky, které rozkládejte na plech a dejte do trouby dosušit asi na 15 minut.
A hlavně nezapomeňte v receptu na mandle.

upečené válečky

rozkrájejte na 1,5 cm sušenky ...tyhle jsou s mandlemi

...tohle jsou ty bez mandlí

vynikající namočené v kávě 



sobota 16. prosince 2017

Nakládané tofu jako dárek

Došly vám prachy? Dejte nakládaný tofu jako dárek!

Než se dostat do nějaký dluhový pasti, nebo se vydat z peněz a pak jíst jenom rohlíky do konce měsíce, tak můžete některý dárky vyrobit. Já jsem se tenhle rok pustila právě do nakládanýho tofu, do italských sušenek pro prarodiče, který mají rádi všechno italský a zkusim taky nějakej ten vaječňák a možná ještě něco, času dost. Moje vyrobený dárky jsou všechny jedlý, protože tam sem si nejjistější, asi by nebylo moc pěkný, kdybych někomu chtěla něco uplíst nebo uháčkovat, tak se držim toho, co umim.



4 klasický tofu kostky (asi 800g)
1 cibule
6 stroužků česneku
velká špetka soli
kuličky celého pepře
kuličky nového koření
několik bobkových listů
sušené chilli papričky
lžíce sušeného oregána
lžička soli

Tofu si nakrájejte na kostičky jako když se nakládá balkánský sýr, k tomu nakrájejte cibuli na tenká půlkolečka, česnek na drobné kousky, vše osolte, ooreganujte a promíchejte.
Plňte do sklenic, když jste v polovině sklenice, doplňte ke stěně bobkový list nebo dva, přihoďte pár kuliček pepře a nového koření a chilli papričku. Doplňte sklenice až navrch a zalijte řepkovým olejem. Nechte uležet v ledničce minimálně týden.
Tohle množství mi vyšlo na 5 sklenic o obsahu dohromady asi 800ml.
To, co k tofu přidáte, si můžete samozřejmě jakkoliv doladit podle chuti, můžete tam šoupnout sušený rajčata, olivy a nebo kapary, to záleží na vás, receptů jsem na to našla nespočet, ale tohle mi přišlo jako klasika.


úterý 5. prosince 2017

Jáhelník s jablky

Jáhelník mi vždycky udělá radost, ale málokdy mě napadne, že bych si ho upekla. Protože jsem chtěla trošku vánočně provonět byt s Adventem, zvolila jsem si štrůdlovou příchuť se skořicí a perníkovým kořením. Svíčky s přívoní jablko a skořice jsou vyprodaný, tak takhle dostane vůni i chuť.
Jáhly jsou výživné a bezlepkové, tradičně se používaly ve vánočním období. Mají vysoký obsah minerálních látek, vitamínu B a antioxidantů. Potravina je to dost opomíjená, když si přečtu, jaký všechny zdravotní výhody nám poskytuje, je dobrá na rekonvalescenci, k záhřátí organismu, na žaludek, slinivku a slezinu a pomáhá i ledvinám.
Navíc jáhly nejsou při svých super účincích nijak drahé, takže si je může dovolit každý, i když se hodlá finančně vydat na Vánoce.


Voňavý jáhelník s jablky

200g jáhel
400ml mléka
2 lžíce medu
4 velká jablka
hrstka rozinek nebo brusinek
hrst vlašských oříšků
2 lžíce rumu
lžíce citronové šťávy
mletá skořice
perníkové koření
špetka soli
4 lžíce marmelády, kterou máte
olej na vymazání formy

Nejdřív si uvaříme jáhly. Důležité je několikrát je spařit horkou vodou a propláchnout, abyste se zbavili hořkosti. Potom je vařte asi 20 minut do změknutí v mléce v poměru 1:2, přidejte špetku soli, perníkové koření a lžíci medu. Já jsem použila sojové mléko a kdybych neměla perníkové koření, vystačila bych si určitě i jen se skořicí.
Mezitím, co se jáhly vaří, nastrouhejte si jablíčka, která pokapte citronovou šťávou, aby nezhnědla, rozinky nebo brusinky si namočte do rumu, nasekejte oříšky a všechno smíchejte. Přidejte lžičku skořice, špetku soli a lžíci medu.
Formu si vymažte olejem, já jsem použila kokosový a navrstvěte díl vařených jáhel, pomažte marmeládou, pak naklaďte jablečnou vrstvu a nakonec poslední vrstvu jáhel.
Pečte 40 minut na 180 stupňů a nakonec pod vrchním grilem do zezlátnutí 45 až 10 minut.