Prohledat tento blog

neděle 14. května 2017

Rýže s pak choi a vajíčkem

Někdy mám strašnou chuť na čínu, ale nejspíš je to prostě chuť na sojovku. Většinou pomůže sushi, ale tentokrát jsem si udělala pak choi dušený se sojovkou a rejži se sezamem a sezamovym olejem, doplněný volskym vejcem.

Je to strašně jednoduchý, takže ideální do pracovního tejdne, je to lehký a výživný, takže taky supr pro sporťáky. No a je to strašně dobrý, takže vhodný pro každýho, komu chutná.

Rýži si uvařte podle návodu, já jsem použila basmati, kterou jsem na talíři pokapala troškou sezamovýho oleje a posypala černym sezamem.

Pak choi se sojovkou / 1 porce


1 hlava pak choi
2 lžíce sojové omáčky (nejradši mám Kikkoman)
1 stroužek česneku

Pak choi si rozdělim po listech a nejdřív budu pracovat s bílou košťálovitou částí, která je tvrdší a déle se vaří. Nakrájim jí na klínky ve velikosti většího sousta.

Na pánvičku dám sojovou omáčku, trošku vody, česnek na drobno a bílé části pak choi. Nechám dusit asi 4 minutky. Jak se voda vypařuje, tak jí po lžících doplňuju tak, aby se pak choi nedělal na sucho.

Když jsou bílé části měkké, přidám pokrájenou zelenou listovou část, vypnu plamen, promíchám a je to hotový.

Volský vajíčka si připravuju na nepřilnavý pánvi na sucho, pěkně pomalinku se udělaj a pak je navršek osolim.

Trvalo to jen chviličku a už se servíruje. Brou chuť.

pondělí 8. května 2017

Fazolovo-pohankové placičky s cuketou a bylinkami

V rámci ozvláštnění jídelníčku a protože je to zdravý, sáhla jsem po pohance. Protože mi zbyly uvařený fazole, tak sem je dala s pohankou dohromady a vytvořila jsem recept na jednoduchý placičky, který se hoděj jako snack na večer k telce, protože jsou lehoučký, plný samejch zdravejch surovin, bílkovin a voněj jako bramboráčky.

Pohanku jsme tu ještě neměli. Zas tak často jí nedělám, ale vždycky, když s ní vařim, tak si řikám, že bych jí měla používat častěji. Pohanka je známá hlavně obsahem rutinu, který pomáhá vstřebávání vitamínu C, ale taky je známá jako všelék na cévní soustavu, na křečáky, proti trombóze, taky pomáhá trávicímu systému, játrům, pomáhá tělu odbourávat cholesterol a taky je přirozeně bezlepková, takže vhodná i pro celiaky. Abychom v pohance nezabili všechny hodnotné vitamíny a minerály, je lepší, aby neprocházela varem, radši ji namočte na 10 hodin a pak ji jen spařte horkou vodou a nechte pod pokličkou odpočívat, ale nevařit.

O fazolích jsem toho napsala už hodně. Do tohohle receptu jsem použila strakatý, co vypěstovala babička. Vařila jsem je klasicky jen se saturejkou. Použijte ale jaký fazole chcete a nemáte-li čas, dejte plechovkový.

Fazolovo-pohankové placičky 

hrnek vařených fazolí
hrnek spařené pohanky
1 cuketa
1 vejce
1 stroužek česneku
2 lžíce hrašky nebo strouhanky
hrst koriandru a petrželky
lžička římského kmínu
půl lžičky mletého koriandru
sůl a pepř
čili pro čili žrouty

Nejdřív si připravte cuketu. Nastrouhejte ji nahrubo, posolte a nechte odpočívat v cedníku, aby ste se zbavili přebytečné vody. Nakonec ji trochu vymačkejte a vhoďte do misky. Do kutru dejte fazole, namočenou a spařenou pohanku, bylinky, utřený česnek se solí a koření. Vytvořenou kaši přendejte do mísy s cuketou a vmíchejte vejce a hrašku, popř. čili, jestli máte rádi.

Placičky opékejte na sucho na nepřilnavé pánvi, nebo na přilnavý s troškou oleje.

Ozdobte čim chcete, jezte samotný, nebo se salátem jako já, nebo třeba jako přílohu k dahlu nebo k čemukoliv jinýmu. Je to fakt moc velká dobrota.