Prohledat tento blog

neděle 23. dubna 2017

Saláty, saláty, saláty

Miluju saláty a chci o tom napsat, ačkoliv nemám asi nic novýho, jen se ve mě budí grafomanský střevo a už se těšim na další salát k večeři.

Co je na salátech jediný blbý, je to, že je tam troška práce, člověk musí vyndat nůž, škrabku, občas struhadlo a to už je mnohem víc, než je třeba na flákotu na pánvičce. Nenechte se ale odradit, neni to tak hrozný a saláty můžou bejt pokaždý jiný a pokaždý dobrý.

Co mě nejvíc ulehčilo život, je odstředivka. Stojí pár korun a je to jeden z mejch nejoblíbenějších vynálezů v kuchyni, protože u rodičů jsme jí neměli a teď se jí nemůžu nabažit. Salát je totiž důležitý pořádně vyprat, protože z neomytý zeleniny je víc salmonel jak z masa. Když se ale vypranej salát neodstředí, tak je na něm strašně vody, která naředí zálivku a ztrácí se tak chuť. Z odstředivky se ale vyndá čistej suchej salát, na kterej ulpí všechna zálivka.

Zálivky a dresinky jsou kapitola sama o sobě. Já mám nejradši obyčejně oliváč a citron v poměru 2:1, ale někdy dám místo citrónu ocet balsamiko, nebo jiný citrusy, nebo tam přidám dijonskou hořčici a med, nebo dělám pálivej s česnekem a čili, a nebo přidám třeba tahini pastu. Někdy tam hodim bylinku nebo koření, záleží na náladě. Každej si tam prostě hodí to, co má rád, neni to žádná věda.

Co se týče zálivek, jsem docela klasik, ale zase mám pak ráda různorodost ingrediencí v samotnym salátu. Supr je přidat nějakou luštěninu, když chce člověk nějakou tu bílkovinu navíc, nebo těstoviny a taky třeba obiloviny, aby byl salát sytější. Taky mi v salátu chutnaj sýry, hlavně teda feta na řeckym, ta tam nesmí chybět, ale chutná mi i mozzarela, balkán, nebo třeba kozi sýr.

Zeleninu ráda vybírám všechnu, nejlepší je totiž na salátu to, že je pokaždý jinej. Můj milovanej druh salátu je hlávkovej, ten můžu jíst i samotnej se zálivkou, protože na něj mám úchylku už z dětství, kdy sme nekupovali žádnej jinej (možná ani jinej na pultu nebyl). Ráda dělám různý kombinace salátovejch listů, kdy smíchám trošku od všech, co mám právě doma, nebo spojim sladkej polníček s nahořklou rukolou, nebo špenátek s rukolou apod. Podle sezóny pak přidávám rajčata, okurky, papriky, cibuli, řepu, ředkvičky, klíčky, žampiony, mrkev, jarní cibulku, avokádo, čerstvý bylinky, klíčky, ale i třeba ovoce jako hrušky, fíky, granátový jablíčko nebo normální český jabko. Nakonec někdy přidám i vajíčko, často olivy, nebo pečenou zeleninu, sušený rajčata, kapary, nebo nakládaný artyčoky. Tady by sme končili s tim, že možností je nekonečně mnoho.

Hlavní je mít čerstvou, čistou a suchou zeleninu, nejlíp sezónní, aby byla při vší síle a dodala vám co nejvíc potřebnejch nutričních látek. K tomu se namíchá výborná zálivka zvlášť, aby se dala ochutnat a pěkně vymíchat. No a pak je třeba už jen nějaká ta fantazie, aby moh člověk zkoušet ty nekonečný variace.

Kdo může vypěstuje si salát sám.

Ještě jedna věc. Když mám chuť na salát a nemůžu si ho připravit doma, zaskočim si do Green Factory, kde mi salát taky strašně chutná. Ještě sem se tam nezklamala. Většinou jsem měla salát mexickej, kde sem si vyměnila leďák za jakejkoliv jinej a přidala sem si avokádo navíc. K tomu dresink se sušenými rajčaty napůl s wasabi dresinkem. Bájo! Tak jen doporučuju, pokud ještě neznáte.
























pondělí 3. dubna 2017

Zdravý talíř dobrot s sebou

Dnešní recept je specifický v tom, že se jedná spíš o složeninu různých jídel, co se k sobě hodí na jednom talíři. Kombinovat můžete i jinak, něco vynechat, nebo přidat, atd. Já jsem si chtěla připravit komplexní nutričně vyváženej oběd do práce s tim, že odpoledne jsem se chystala na svojí běžeckou hodinku. Nicméně příště bych si asi ubrala jednu půlku batátu. Ačkoliv jídlo nemělo moc kalorií, bylo prostě moc velký i na muj žaludek, což je co říct. Byla to ale obrovská dobrota, o kterou se musim podělit.



Pečený batát

1 batát
sůl

Batát pořádně omyjte a nechte na něm slupku. Propíchejte ho na několika místech nožem nebo vidličkou a dejte píct na 40 minut ba 220 stupňů. Podávejte podélně rozkrojené, osolené a přelité čímkoliv, co vám chutná.

Batáty jsou plný vitamínů, hlavně áčka, antioxidantů a jsou chudý na kalorie, takže super volba pro notorický dietáře. Jedinou nevýhodou je vyšší cena, než u normálních brambor, ale já je řadim spíš mezi zeleninu, než mezi brambory a je cena vcelku normální.


Mexické černé fazole s římským kmínem

půl hrnku suchých černých fazolí
menší cibule pokrájená na drobno
1 stroužek česneku
saturejka nebo majoránka
1 lžička římského kmínu
sůl a pepř

Fazole si namočte minimálně na 12 hodin, lépe na 24, tak se víc vyplavěj prdivý látky a nebudete je vařit věky. Do hrnce dejte čistou studenou vodu a s majoránkou, nebo saturejkou vařte fazole do měkka, tj. asi hoďka a čtvrt. Tyhle fazole jsou lepší opravdu měkký, než na skus.


Hotový fazole pak hoďte na orestovanou cibulku s česnekem a římským kmínem, osolte, opepřete a nechte spolu podusit 15 minut, pak to vemte lehce šťouchadlem na brambory, aby byla mezi fazolema taková fazolová pasta, budou trošku jako kaše.

Můžete pak potunit třeba limetkovou šťávou, koriandrem a rajčátkama, já jsem zůstala u základní varianty.

Samozřejmě se vyplatí dělat fazole minimálně z dvojité dávky a zahorka si je dát do malejch zavařovaček a pak si je můžete vytáhnout z ledničky kdykoliv, když máte chuť. Hoděj se do wrapů, na toast s avokádem a tak.

O černých fazolích jsem psala už tady u receptu na mexickou polévku.


Rychlá rajčatová omáčka se špenátem

půlka plechovky rajčat
1 stroužek česneku
hrnek čerstvýho špenátu
sůl a pepř

Do kastrůlku dáme rajčata, rozetřený česnek se solí a nechejte několik minut probublat. Dochuťte pepřem a solí, vypněte a vmíchejte špenát.

Takhle to je jednoduchý, ale je to prostě dobrý, teda pokud vyberete dobrý ty rajčata. Já si kupuju výhradně vcelku, protože se mi zdá, že je větší jistota, že jsou kvalitní, protože buhví co se dá ukrejt v krájenejch. Ale možná je to jenom ňáký moje osobní psycho.


Žampiony na víně s tymiánem

200g žampiónů
olivový olej
půl decky bílého vína
tymián
kmín
sůl a pepř

Na pánvičce si rozehřejte olivový olej, na který vysypte všechny malý žampiónky, nebo napůlený větší a hnedka je pěkně prohoďte, ať se osmahnou ze všech stran. Takhle prohazujte tak minutku a pak zastříkněte vínem a přidejte tymián, trošku mletého kmínu, sůl a pepř a zase promíchněte. Vždycky, když se tekutina téměř vypaří, přidejte trošku vody a zase prohoďte. Žampiony by měly bejt hotový do 10 minut, neměli by ste je rozdusit uplně na měkkejše.



Jako možná se to zdá jako moc vaření, ale omáčka je rychlá jak prd, batáty bych si upekla aspoň dva, protože ty se hoděj kamkoliv, vždycky z nich můžete připravit pyréčko, přidat ho do zeleninový polívky, nebo ho dát do salátu a tak vůbec. To samý fazole, těch prostě udělám víc a pak je postupně klíďo tejden ujídám, obzvlášť tyhle černý, který jsou snad mý nejoblíbenější. V kombinaci s avokádem jsou nepřekonatelný a máte-li koriandr, tak to je trio k nezaplacení. Žampiónů si taky můžete připravit víc a pak je zužitkovat k těstovinám, nebo rýži, nebo je přihodit do salátu atd.

Všechno jsou to jednoduchý postupy, jak si připravit základní suroviny, který sou děsně zdravý a ještě vám budou moc chutnat.

zabalit s sebou