Prohledat tento blog

neděle 28. dubna 2013

Mrkvové muffínky

   
Když si peče člověk jen tak doma, není až tak náročný jako jsou hosti v kavárně. Já jsem dneska pekla pro kavárnu, tak jsem si musela dát záležet a myslím, že to docela vyšlo a s výsledkem jsem dost spokojená.

     Vybrala jsem si recept na mrkvové dortíčky, přidala jsem cukrovou polevu a mrkvičky z marcipánu, které mi sice zabraly dost času, ale zase bez nich by muffíny vůbec nebyli tak cool.
     Nejtěžší bylo sehnat potravinářské barvivo. Z cukrárny mě poslali do Alberta, z Alberta do drogerie, z drogerie do papírnictví, z papírnictví do lékárny a po lékárně už sem toho měla dost, ale zašla jsem ještě do jednoho pidi krámku s bylinkama a tam mi milá paní poradila, ať se zajdu podívat ještě do jednoho papírnictví, kde její kamarádka kupovala barvivo na dort. Takže jediný, kde se u nás na Ládví sežene barvivo, je v prvním patře obchodního domu Ládví, jinde nemá ani cenu hledat.



Na 20 kousků dortíků potřebujete:

100ml bílého jogurtu
70g rozpuštěného másla
3 vejce
240g polohrubé mouky
240g krupicového cukru
1 prášek do pečiva
1/2 lžičky sody
špetka soli
160g mrkve
kůra z 1 citronu

     Předehřejeme si troubu na 180 stupňů. Nejdříve si vyšlehejte bílky. Potom si v jiné míse vyšlehejte máslo se žloutky, jogurtem a cukrem. Mouku promíchejte se sodou, solí a práškem do pečiva a přidejte k máslu se žloutky. Očištěnou mrkev si nastrouhejte, nastrouhejte k ní i citronovou kůru a vše ještě důkladně posekejte ostrým nožem, ať jsou kousky co nejjemnější, pak přidejte do směsi. Nakonec postupně zlehka přimíchávejte sníh z bílků. Formu na muffiny si vyložte papírovými košíčky a plňte je směsí do 3/4, aby vám nevytekly, až budou nabývat.
     Pečte 20 minut a po vyndání nechte vychladnout ve formě.

Cukrová poleva

150g moučkového cukru
1 lžíce horké vody
2 - 3 lžíce citronové šťávy

     Smíchejte horkou vodu s citronovou šťávou a postupně po lžících přišlehávejte metlou cukr, dokud se vám nevytvoří bílá hladká poleva, kterou zdobte zchladlé košíčky.

Marcipánové mrkvičky

160g marcipánu
oranžové a zelené barvivo

     Marcipán si rozdělte na 2 kusy v poměru asi 1:4. Větší kus obarvěte na oranžovo a menší na zeleno. S hmotou pracujte jako s modelínou a vytvořte si mrkvičky, jaké se vám líbí :-)


     Doufám, že se vám recept líbí a taky si ho doma zkusíte.


Navštivte i moje stránky na facebooku.

úterý 23. dubna 2013

Zúrodňuju zahradu

     Zkušenost z minulého roku mi velí, pojmout tenhle rok pěstování v menším měřítku, abych neměla skleník jako džungli. Menší měřítko je třeba použít i u výběru pěstovaných druhů, protože tykve přeci jen minulý rok sežrali místo na celém záhonu a nic dalšího se k nim nevešlo.
     Udělala jsem si plán. Dám méně rajčat, jiné druhy, tentokrát Shirley F1 a rajčata keříčková s červenými středně velkými plody. Pak si k plotu vysadím hrášek a zbytek nechám pro bylinky (bazalka, tymián, koriandr, meduňka, kopr, petrželka,...) a barevný mangold.
     3 týdny po vytvoření plánu: vysadila jsem žlutou cuketu, sháním se ještě po sazeničce žíhané, a začínám přemýšlet, jestli by nebylo dobrý zkusit si vypěstovat nějakou kapustu.

     O dalším vývoji podám brzy informace a tady je pár fotek, jak vypadá zahrada po zimě. Okopala jsem záhon s jahůdkama, tak snad se mi jich spoustu urodí. Na stejný záhon pak budu postupně přidávat bylinky a několik rajčat. Skleník věnuju rajčatům, cuketě a teplomilným bylinkám. Ale zajímavé je, že ve skleníku celou zimu vydržely pórky a petrželka, s prvním sluníčkem vzrostly mangoldy z minulého roku a zazelenal se tymián.


     Mám štěstí, kočky mi chrání úrodu před škůdci, takže nemusím používat žádnou chemii a moje výpěstky budou naprosto bio organické, supr chutné. Uvidíte :-)

     Doporučuju začít s pěstováním ihned, pokud jste ještě nezačali, protože např. plodiny, které jsem zvolila já, se všechny vysazují v dubnu nebo na začátku května. Tak aby vám neujel vlak.


Navštivte i moje stránky na facebooku.

čtvrtek 18. dubna 2013

Čokoládovo-tvarohový koláč s pomerančem

     Miluju jaro. Zima na mě byla tak dlouhá, až jsem se vyprdla na čas i na blog, ale tohle období mě zase probralo k životu. Do toho se stala šťastná událost a to, že jsem začala péct koláče a jiné dezerty pro Caso Club v Hostivaři. A rozhodla jsem se s vámi podělit o ty nejlepší a nejzajímavější receptíky, aby jste mohli taky potěšit sebe i své blízké a kamarády.
     Po internetu koluje spousta receptů, ale ne všechny jsou zrovna přitažlivé, k čaji v neděli odpoledne třeba stačí, ale když už se člověk prezentuje trošku jako profesionál, potřebuje pečlivě vybírat. Našla jsem asi tunu receptů na mramorovou buchtu a většinou to byly obyčejný recepty právě tak vhodné na doma, ale pak jsem objevila oblíbený recept paní Pavelkové na Apetit online a to bylo Ono. Protože ale nemá s mramorovými buchtami nic společného, spíš mi připomíná francouzské koláče bez mouky, nazvala jsem ho jinak, protože to o tomhle koláči vypoví víc, no posuďte sami:

Čokoládová složka:

250g čokolády na vaření
60g másla
120g krystalového cukru
vanilkový cukr
2 vejce
80g hladké mouky

Tvarohovo-pomerančová složka:

250g plnotučného tvarohu
50g krystalového cukru
2 lžíce pomerančové kůry
3 lžíce pomerančové šťávy
1 lžička škrobu
1 vejce

     Předehřejeme si troubu na 180°C. V míse smícháme tvaroh s cukrem, pomerančovou kůrou a šťávou, se škrobem a vajíčkem.
     V mikrovlnce nebo na vodní lázni rozpustíme čokoládu s máslem. Po vychladnutí do čokolády vmícháme cukr, vanilkový cukr, rozšlehaná vejce s dvěma lžícemi vody a mouku.
     Formu o průměru asi 24cm vyložíme pečícím papírem (já jsem ho namočila...to mě naučil Jamie, a můžu to doporučit i vám). Nejdřív dáme do formy čokoládovou a pak tvarohovou složku, přičemž tu tvarohovou pak do černé vmícháváme opatrně nožem, tak aby se vytvořilo mramorování.
     Pečeme 30 minut. Nechte hotový koláč zchladnout ve formě a pak teprve krájejte.

     Tento koláč je opravdu vynikající a voní krásně po pomeranči a navíc je skoro dietní, protože v něm není příliš másla a téměř žádná mouka :-) ...dobrou chuť!


Navštivte i moje stránky na facebooku.

sobota 13. dubna 2013

Muffiny s cottagem, sušenými rajčaty a bazalkou

     Nedávno jsem slavila s kamarádkou narozeniny a když jsem přemýšlela, jaké občerstvení připravit, měla jsem na mysli, aby to bylo něco supr chutnýho, něco co nenadýmá, nepáchne po tom z pusy, netloustne se (deme přece v noci pařit) a nakonec je to opravdu supr chutný. Šáhla jsem po nevyzkoušeném receptu z blogu Kitchenette a ukázalo se to jako správná volba. Takže se s váma podělim, protože třeba taky zrovna tápete, jaký párty občerstvení zrovna připravit.

na 12 muffinů (já dělala dvakrát takové množství):

1 hrnek cottage
3/4 hrnku strouhaného parmezánu
1/4 hrnku mouky (použila jsem celozrnou hladkou)
1 hrnek mletých mandlí
1 lžička prášku do pečiva
1/4 hrnku pokrájených sušených rajčat v oleji
1/4 nasekané čerstvé bazalky
1/4 hrnku vody
4 vejce
1/2 lžičky soli

     Předehřejte si troubu na 200 stupňů a pečlivě smíchejte všechny ingredience kromě parmezánu. Naplňte směsí košíčky na muffiny a vršky posypte parmezánem. Dejte píct na 30 - 35 minut.

     Já jsem k nim připravila ještě tzatziki (zde je recept na ředkvičkové, chcete-li klasické s okurkou, nahraďte v receptu ředkvičky okurkou), dojem z občerstvení i chuť byli naprosto dokonalý.


Navštivte i moje stránky na facebooku.