Prohledat tento blog

neděle 23. září 2012

Šípková zavařenina do omáček nebo jen tak

     Jako účinný lék na podzimní depresi doporučují lékaři sport a pobyt na čerstvém vzduchu. Já bych přidala ještě sbírání hub a jiných podzimních plodů jako je šípek. Obsahuje velké množství vitamínu C, ale i vitamíny skupiny B a kromě jiného i vápník, proto je prý nejúčinnějším přírodním lékem na paradentózu a onemocnění dásní. Ke sběru šípků je podstatné mít zakryté ruce, protože jinak se vám trny zapíchají rovnou do kůže a pak je nutné sbírat šípky ve vhodnou dobu, zralé bývají během září, ale sbírat se dají pouze do té doby než přemrznou, pak už nejsou ke sběru vhodné.
     Ze šípků se vyrábí šípkové víno, sirup, marmelády, šípková omáčka nebo si můžete připravit čaj. To by bylo asi nejjednodušší, ale proč si nepřipravit zavařeninu, kterou můžeme pak použít na šípkovou omáčku a nebo si jí vychutnat jen tak na čerstvém pečivu s máslem.
     Já jsem sbírala na chatě a natrhala jsem si asi kilo a půl šípků, což vystačilo na 3 zavařovací skleničky.





Šípková zavařenina


1kg opraných očištěných šípků
1kg krupicového cukru
hřebíček vcelku

...někdo přidává jablka 1:1 s cukrem, někdo přidává citronovou kúru, někdo přidává pektogel a někdo nepoužívá nic než šípky s cukrem, tak uvažte sami, ale mě s hřebíčkem chutnala moc :-)

     Šípky vložíme do hrnce a zalijeme hrnkem vody, vaříme pod pokličkou asi půl hodinky, dokud nejsou měkké. Potom je nutné směs propasírovat, jde to jednoduše tak, že šípky rozmixujeme a pak je propasírujeme přes jemné síto.
     Potom dáme šípky znovu vařit, přidáme cukr, vhodíme několik hřebíčků a po zavaření plníme do čistých sklenic, ty po naplnění zavřeme a otočíme dnem vzhůru, tím se vytlačí vzduch a zavařenina tak vydrží několik měsíců ve špajzu.




     Mě se nejvíc líbí využití na šípkovou omáčku. To je klasika ke zvěřině a připravuje se obvyklým způsobem, na cibulovém základě se orestuje kořenová zelenina na kostičky, nechá se změknout, pak se přidá divoké koření, lžíce rajského protlaku a 2 lžíce šípkové zavařeny, vše se zalije sklenkou vína a vývarem a nechá se dusit. Maso se k tomu připravuje zvlášť a pak se nechá prohřát v omáčce. Podává se nejlépe s domácími houskovými knedlíky a šlehačkou.
     Takovou omáčku se zvěřinou jsem si jednou dala na výletě v Kersku v hospodě, kde jídával a pil i pan Hrabal a takhle jsem ji vyfotila (trochu jsem před tim už ujedla, nedalo se odolat):


   Navštivte i moje stránky na facebooku.

středa 19. září 2012

Tykev ze zahrádky na 3 snadné způsoby

     Na jaře jsem zasadila několik tykvových nebo dýňových semen (jak kdo chce) a nakonec jsem se dočkala jedné pořádně velké tykve. Trochu jsem se jí bála, protože byla grandiózní a byla by škoda jí nespotřebovat, tak jsem musela vymyslet několik dobrých receptů, aby chutnalo mě, ale i rodičům, kteří nejsou největšími fanoušky zdravých receptů a od dýně čekali jen něco ultra zdravého.
     Ale tykev je opravdu zdravá, působí proti zácpě, má protizánětlivé účinky a kromě toho obsahuje důležité stopové prvky.
     Lidé si často dýni kupují jako podzimní dekoraci, ale zanevřeli na ní jako na potravinu např. kvůli bezchuťovým dýňovým kompotům. Já jsem si proto vymyslela 3 rychlá jídla, která by mohla chutnat opravdu každému:



Dýňový krém s rajčaty, parmezánem a bazalkou

(4 - 6 porcí)

1kg tykve/dýně
300g rajčat (já měla žlutá, která nezměnila barvu polévky)
1 cibule
4 stroužky českého česneku nebo 6 čínského
větší hrst strouhaného parmezánu
hrst bazalkových listů
smetana 33%
sůl a pepř

     V hrnci si zesklovatíme cibulku na drobno, přidáme dýni pokrájenou na kostky (pokud budou menší, polévka bude vařená rychleji a naopak), rovnou vmícháme i česnek na plátky, minutku restujeme, přidáme nakrájená rajčátka, promícháme, opepříme a zalijeme vodou nebo vývarem tak, aby byla dýně celá akorát pod vodou. Když je dýně měkká, sundáme hrnec z plamene, vhodíme listy bazalky, polévku rozmixujeme dohladka, vmícháme parmezán (již nevaříme) a nakonec ozdobíme při podávání abstraktním obrazcem ze smetany. Podle vkusu zdobíme ale i obrazcem např. krajinky, portrétem nebo jinak.


Dýňový krém s cizrnou zjemněný smetanou

(4 - 6 porcí)

1 kg tykve
1 konzerva cizrny
1 cibule
3 - 4 stroužky česneku
200 ml smetany
muškátový oříšek
sůl, pepř

     První kroky receptu jako u předchozího... cibulka nadrobno, dýně na kostky, česnek, opepříme, zalijeme vodou či vývarem, aby se dýně akorát potopila a čekáme až změkne, přidáme cizrnu, povaříme, aby nebyla studená, osolíme a ochutíme muškátovým oříškem, vmícháme smetanu a rozmixujeme. Polévku můžete zdobit kuličkami cizrny, já jsem si hloupě nenechala, tak jsem zdobila jen čerstvě mletým pepřem a olivovým olejem.


Špagety s dýňovým pyré

4 porce

500g špaget
300g dýně
100g rajčat
1 menší cibule
4 stroužky česneku
hrst strouhaného parmezánu
bazalkové listy
sůl a pepř

     Bystrý čtenář hned odhalí velkou podobnost s první polévkou. Je to tak, totiž nejdřív jsem si vymyslela pyré ke špagetám, a protože večer na mě nezbylo a ségra řikala, že večer se mám vyhnout sacharidům, opičila jsem se s přípravou, ale udělala jsem polévku. O nic vás ale nešidím, pyré bylo vynikající a už se těším, až si ho zase připravím.

     Začátek zase stejně až k česneku a rajčatům, ale vody přidám pouze decku, aby se začala směs pěkně dusit, ale nebyla příliš tekutá, omáčka má být hustá. Trvá to asi 15 minut, když je dýně měkká, sundám z plamene, vhodím bazalku (hodně bazalky) a rozmixuji.
     Zatím si dám vařit špagáty pěkně na skus a než je sliji, schovám si asi půl hrnku vody, ve které se vařili (obsahuje škrob),
     Omáčku ve velkém hrnci dám nad plamen, zahřeji, přidám parmezán a škrobovou vodu, vhodím špagety, vmíchám olivový olej, pěkně promíchám a je to. Tímto způsobem se vždy vytvoří krásně krémová jemná omáčka a špagety nejsou suché jako jsme zvyklý z většiny restaurací.


Tak doufám, že si dýni nebo tykev taky vychutnáte tak jako já a nechte se klidně inspirovat recepty, které jsem zde představila...jsou rychlé a docela zdravé, řekla bych :-)


Navštivte i moje stránky na facebooku.

neděle 9. září 2012

Mám přebytky rajčátek


   Zasadila jsem si pár rajčatových keříků a najednou mám zahrádku samé rajče. Je to popravdě naprosto super, protože si můžu každý den natrhat dostatek rajčat na salát nebo na jídlo pro celou rodinu a taky toho využívám. Rajčátka jsou mnohem sladší než ta z obchodů a voní! U mě je jednoduché poznat dobré rajče, jelikož trpím na ekzém, tak když sahám na rajčata z obchodu, nic se nestane, ale když pracuji s dobrými rajčaty, která vyrostla ze země a ne skelné vaty a nebyla vyhnána tisíci hnojivy, hned se osypu a v tomto případě z toho mám i radost.
     Zkoušela jsem mnoho receptů, které jsem si vymýšlela, nebo jsem se nechávala volně inspirovat u TV Papriky a některé pokusy jsem pro vás i vyfotila. Nakonec jsem si všimla, že všechna jídla jsou opravdu lehká, takže mohou posloužit jako lehký oběd nebo večeře. Nerozepisuji se s přesnými recepty, vše bylo připraveno podle oka a proto jsem se snažila každé jídlo dostatečně podrobně nazvat tak, aby zazněly všechny hlavní suroviny, ale např. sůl a pepř jsem pochopitelně vynechala.


     Vybrala jsem těchto 7 jídel, která byla extrémně chutná a celkem se mi je povedlo i vyfotit, tak snad si nějaká vyzkoušíte, nebo se necháte inspirovat a určitě vám budou chutnat jako mě :-)

Penne se žlutými rajčátky zahřátými chvílku na pánvi s rozvoněným česnekem v olivovém oleji, nakonec trocha vody s těstovin, hromádka parmezánu a pár mini mozzarellek, zdobené pažitkou ze zahrádky

Špagety s červenými a žlutými rajčátky s černými olivami, bazalkou a parmezánem

Bulgur s krůtím masem, žlutými a červenými rajčátky, sušenou bazalkou a zálivkou z olivového oleje a citronové šťávy, zdobené čerstvou bazalkou

Salát z rajčátek s balkánským sýrem, mátou a bazalkou

Masové tortelliny v rajčatové omáčce (pár minutek podušená rajčátka na česneku, následně rozmixovaná), s čerstvými žlutými rajčátky a listy bazalky

Teplý salát z bulguru s čerstvými rajčátky, paprikami, nadrobno nakrájenou cibulkou a česnekem a čerstvými bylinkami, promícháno s medovou zálivkou z olivového oleje, citronové šťávy a medu. Servírováno s tzatziky z nastrouhané okurky, řeckého jogurtu a kopru, sypáno červenou paprikou.

Luštěninová cmunda - podušená rajčata na česneku s pórkem, čerstvými čili papričkami, žlutými paprikami s fazolemi a čočkou připravenými podle návodu, kořeněno římským kmínem, koriandrem a sušeným oreganem. Navrch kopeček zakysané smetany, zdobeno kolečkem papriky



Navštivte i moje stránky na facebooku.