Prohledat tento blog

úterý 26. června 2012

Návštěva Apetit pikniku v Karlíně


     V sobotu se na Karlínském náměstí v Praze konal Apetit piknik, který pořádá časopis Apetit. Ten čtenáře informuje každý měsíc, jak si upravit sezónní potraviny, kde je koupit a co z toho :-) Od 10 hodin dopoledne prodávali amatéři, především foodblogeři a jiní gastrofilové svoje výrobky. Nejvíce bylo sladkých pečených koláčů, cupcakeů, makronek, nebo cheesecakeů, ale někdo nabízel domácí paštičky, někdo se zaměřil na nemasoteriány, vegany a bezlepkáře, někdo nabízel víno, jiný cider a další víno.

foto Blanka Pilátová
     Na piknik jsme dorazili hodinku a půl po začátku a to byla chyba. Stánky nebyly dostatečně znásobované pro takovou smršť, jaká nastala hned při zahájení, jako by lidi týden nejedli a tady to chtěli dohnat. Ale kdo by se jim divil. Nejvíc jsem se těšila na cupcake od kamarádky ze Sweets'n'Sins (http://www.sweetsnsins.cz/), která připravila malinové s meduňkovou polevou, red velvet s cheesecake polevou, banánové s čokoládou a levandulovou polevou, třešňové s krémovou polevou a čokoládové se špetkou chilli, takže to bylo pro mnoho lidí jak vábidlo. Nicméně, kdo pozdě chodí, sám sobě škodí, nezbylo na mě J
     Hned vedle byl stánek, kde jsem si pořídila vynikající kaštanovou marmeládu, jestli je to tak možno nazvat. Ve sklenici jsou rozmixované povařené kaštany smíchané s cukrem. Slečna říkala, že kromě toho, že se dá namazat na chleba (to jsem ochutnala a hned jsem podlehla), dá se hmota použít například do nádivek do masa, nebo smíchat s výpekem a tak připravit zajímavý sosík.
     
foto Jan Dvořák
     Naprosto nejdelší fronta se táhla od stánku blogerky Chez Lucie (http://luciedvorakova.blogspot.cz/), která napekla spoustu makronek a cheesecakeů, které také spolehlivě zmizely, než jsem stačila ochutnat.

     Z jednoho stánku jsem dostala výtečný čokoládový cupcake s jahodou, ale opravdu nevím, který to byl. Z toho samého jsem ochutnala jáhlový dort s mákem, který by chutnal i těm, kteří se nevyžívají v sladkých chutích, protože nebyl až tak sladký a zdál se mi skoro jako pánský dortík.

     Velkou radost mi udělali čaje True Tea, které opravdu obsahují čaj. Je to neuvěřitelné, ale čaj v ledovém čaji skutečně jen tak neobjevíte. Za dobu pikniku jsem si dala všechny tři druhy, zelený, maté i zelený roiboos a můžu doporučit všechny. 
     
foto xococlub.cz
     Co mě vážně překvapilo, byl stánek Xoco clubu, kde slečna nabízela vína ve spojení s čokoládou. Vybírala jsem ze třech druhů čokolády a ke každé patřilo jiné víno. Nakonec jsem měla ledové víno s čokoládou mléčnou, která obsahovala 70% kakaa a byla ochucená kořením a květy. Moc jsem slečně nevěřila, když mi řikala, jak skvěle jde víno a čokoláda dohromady, ale je to tak! Kousek čokolády jsem si nechala rozpustit na jazyku a zapila jsem jí douškem vína a byla jsem překvapená, jak moc to spolu ladilo a výtečně chutnalo. Tahle čokoláda se se mnou na 100% nesetkala naposledy. Doporučuju minimálně navštívit internetové stránky http://www.xococlub.cz/.

     Poobědvala jsem jehněčí klobásku z ovce z českého chovu, kterou mi ani fronta nezkazila, protože nebyla mastná, ale masná a moc dobře okořeněná (http://www.jehnecimaso.cz/). K tomu jsem si dala pivečko z pivovaru Kocour (http://www.pivovar-kocour.cz/) a to byla paráda, prostě super piknik, který nemá v Čechách obdoby.

foto Jan Dvořák
     Poslechla jsem si pohodovou muziku a ještě jsem se vydala ke kostelu, kde jsou každý víkend farmářské trhy. Nemohla jsem tam nechat slávky na víně hned u prvního stánku s krevetami a rybami a podle vůně jsem se nespletla a udělala jsem si velkou radost, to už jsem měla pocit jako na dovolené u moře. Jinak trhy doporučuju, prodávají tam čerstvé ryby, mléční výrobky, vína, med a nějaké ty sladké dobroty a pečivo.
     
     Kdybych to měla shrnout, akce se mi strašně moc líbila, nenechala jsem se odradit ani frontami, svoje udělalo i super letní počasí a kromě toho, že akci všem doporučuju, už se těšim, až piknik navštívim příště a zatím si jdu vychutnat kozí sýry z farmy Držovice (http://farma.drzovice.info/), které jsem si vzala s sebou domu do zásoby J


Navštivte i moje stránky na facebooku.

úterý 19. června 2012

Neokoukaná zahradnická játra s francouzským šarmem


     Počasí si s námi hraje jako kočka s myší a tak jsem přemýšlela, že bych si dala nějaké lehké letní jídlo, ale takové abych se na něj těšila, i když zrovna začne pršet a ochladí se, to pak cestou z práce opravdu nemyslím na salát. A tak jsem upravila pár variací na kuřecí jatýrka a použila jako přísady i vlastní zahradnické výpěstky jako mangold a bylinky.
     Když řeknu, že to bude recept na játra s rýží, tak si asi poklepete na čelo, že jsem asi zrovna dovařila v závodce, ale tohle je opravdu exkluzivní pecka, kterou bych mohla trošku kýčovitě nazvat:

Zahradnická játra s francouzským šarmem

500g kuřecích jater
1 cibule
5 stroužků česneku
1 dl cognacu (zkoušela jsem i bílé víno a posloužilo skvěle)
2 velká rajčata
1 brambora
300 g mangoldu nebo špenátu (sem vzala mangold ze zahrádky, jinak bych dala čerstvý špenát)
Šalvěj, tymián, saturejka
Olivový olej, sůl, pepř

     Klasicky si na oliváč připravíme cibuli nadrobno, necháme jí ale dělat malinko déle, potřebujeme, aby byla pěkně měkká. Pro ty z nás, kteří používají oleje co nejméně a po chvilce by se nám cibulka spálila, jí můžeme podlít vždy troškou vody a ona se do měkka vydusí. Přidáme česnek na plátky, když je voda od cibule vyvařená a vložíme čistá játra, která jsme nesolili, aby neztvrdla, a opepříme je. Necháme zatáhnout ze všech stran a zalijeme cognacem nebo vínem, ať se pěkně provoní. Přihodíme rajčata krájená na menší kostičky (mě to vyšlo asi na 20 kostiček na jedno rajče :-D ), vložíme bylinky svázané nití, abychom je mohli později odstranit, podlijeme vodou a protože jsme trochu dietáři, tzn. že si toho chceme dát hodně, ale nechcem hodně přibrat, nebudeme dělat žádnou jíšku, ale do šťávy nastrouháme na nejjemnějším struhadle, které se používá na muškátový oříšek, jednu bramboru, která splní funkci zahušťovadla. Pokud je omáčka příliš tekutá, přidáme ještě bramboru, pokud příliš hustá, přidáme vodu.  Necháme povařit asi dvě minutky. Dochutíme solí, vyndáme svazek bylinek a vhodíme nakrájený mangold (asi 3cm čtverečky nebo podobně), hned vypneme plyn, aby špenát či mangold zůstal čerstvý a nezešednul, měl by pěkně chutnat. Celé jídlo by mělo chutnat čerstvě a svěže.
     
     K tomu jsem připravila rýži basmati a musím říct, že jsem takovou bombu snad ani nečekala. Důležité je játra nepřipravovat dlouho, aby zůstala pěkně měkká a ne jako podrážka, tak jak je mnozí z nás znají a moc nám takhle nikdy nejeli. Takže doporučuju vyzkoušet i zarytým odpůrcům jater J


Navštivte i moje stránky na facebooku.

pondělí 11. června 2012

Nejlepší bezmasý recept na léto


     Někdo masu holduje víc, někdo míň a někdo vůbec. Ať už jste na tom jakkoliv, musíte vyzkoušet nejlepší bezmasou pecku! Existuje v různých verzích, ale vždycky je to vynikající. Mluvím o zapečeném lilku, který se vcelku jednoduše zapeče s rajčaty a sýrem. Nevím, odkud přesně recept pochází, ale jako původní se zdají dvě verze. Jedna je italská (melanzane alla parmigiana) s mozarellou a parmazánem, a druhá balkánská s fetou a sušenými bylinkami. Nechci vypadat jako Babica, ale protože jsem byla nenasytná a chtěla jsem intenzivní chuť, spojila jsem tyto dva nejpůvodnější recepty, co jsem našla a vytvořila si svůj italsko-balkánský lilek a výsledek byl tak úžasnej, že se dostane až k vám.

Balkánsko-italský zapečený lilek s rajčaty

Pro 4 osoby:
2 lilky
3 velká masitá rajčata (nezralá=nedobrá)
5 stroužků česneku (českého postačí 3 až 4)
100g fety
150g parmazánu
Sušené bylinky dle preference (př. bazalka, oregano, tymián, saturejka)
Čerstvá bazalka (asi hrst)
Sůl, pepř

Na sugo (rajčatovou omáčku):
1 konzerva italských rajčat loupaných
1 cibule
2 stroužky česneku
Špetka soli, pepře a cukru
Olivový olej
Je-li někdo netrpělivý až líný, koupí si hotovou rajčatovou omáčku kvalitního typu a nikomu to neřiká.

     Nejdříve nakrájíme lilek na asi centimetrové plátky, osolíme z obou stran a dáme vypotit na ubrousek či papírovou útěrku (tím se lilek zbavuje hořkosti). Mezitím si připravíme omáčku tak, že na olivový olej hodíme cibulku nadrobno, necháme zesklovatět, přidáme česnek na plátky a ani ne za minutku na to přidáme rajčata, která podle chuti osolíme, opepříme a dosladíme.
Osušíme zpocený lilek a začneme grilovat. Říkám grilovat, protože je to beztučný způsob, ale klasicky se plátky smaží na olivovém oleji. Já jsem použila pánev s nepřilnavým povrchem a tak jsem olej mohla úplně vynechat. Všechny plátky opečeme vybraným způsobem z obou stran dozlatova.

     Do zapékací mísy budeme vrstvit takto: spodek pekáče vyplníme připraveným nebo koupeným sugem, na to naskládáme vrstvu lilkových plátků, na ně rajčatové plátky (asi půl až 1 cm široké), osolíme, opepříme, poházíme natrhanou čerstvou bazalkou a plátky česneku, navrch naskládáme fetu a nastrouháme parmazán a to zasypeme sušenými bylinkami. Další vrstva začíná opět sugem, pokračují lilky a tak dále pořád stejně. Když nám dojde zelenina, končíme poslední vrstvou, kde jsou sýry s bylinkami.

     Pečeme na 180° v předehřáté troubě 25 až 35 minut podle výšky v zapékací misce. Navrchu se dozlatova zapeče vrstva sýrů, všechno voní a vypadá pečené? Pak je to pečené a je třeba pokrm vyndat.

     Takto připravený lilek je vynikající jen tak s pečivem a zeleným salátkem. Myslím, že je to skvělé letní jídlo, takže čím víc z nás si ho připraví, tím víc přijde sluníčka J


Navštivte i moje stránky na facebooku.

neděle 3. června 2012

Chřestový koláč pro zaneprázdněné jedlíky


     Zanedlouho nám končí chřestová sezóna a tak snad stihnete vyzkoušet můj vlastní chřestový recepis. Já jsem si koupila kilo bílého chřestu s tím, že během týdne vymyslím, co s ním. Nakonec jsem neměla na nic čas, ale nechtěla jsem se jen tak odbýt, tak jsem si vymyslela velmi rychlý chřestový koláč, který chutnal celé rodině i druhý den zastudena, a to i tátovi, který zeleninu ani nepovažuje za jídlo.

Na plech velikosti 40x25cm (rodinná velikost) potřebujeme:
4 vejce na těsto + 4 vejce k zapečení navrch
2 tvarohy (použila jsem polotučné)
1 listové těsto
1kg bílého chřestu
Dvě hrsti strouhaného parmazánu (použila jsem Gran Moravia)
Muškátový oříšek
Sůl, pepř

     Troubu si předehřejeme na 170°C. Nejdříve jsem si připravila listové těsto, které jsem rozválela tak, aby se akorát vešlo do pekáče až po okraje, kde jsem ho přimáčkla vidličkou jednak proto, aby drželo, a pak taky z estetického hlediska.
     Chřest oloupeme škrabkou na brambory a odstraníme dřevnaté části, které nejsou příliš chutné (můžeme z nich tvořit krémy a polévky, nemusíme jimi vůbec plýtvat). Stonky vložíme do osolené vroucí vody a vaříme asi 5 minut tak, aby chřest nebyl ještě úplně vařený). Poté vyjmeme, zchladíme a dáme stranou.
     Rozdělíme žloutky od bílků, vyšleháme bílky s trochou soli a v druhé míse žloutky s tvarohem, solí, pepřem a muškátovým oříškem. Nakonec do směsi se žloutky vmícháme čerstvě nastrouhaný parmazán. Do směsi vmícháme třetinu bílků, snažíme se opatrně, aby se zcela směsi promísily, potom vmícháme i zbytek bílků tak, že směs překládáme odspoda nahoru, nemícháme, musíme jen lehce nadzvedat, abychom neztratili vzduch (pak by koláč nebyl tak kyprý, nemusel by být špatný, ale už by nebyl podle mě…)
     Listové těsto jsem mezitím vložila asi na 3 minutky do rozpálené trouby, aby bylo trochu pečené, čímž zabráním tomu, aby bylo později dole prosáklé a jakoby nedopečené.
     Do pekáče na zčásti upečené těsto poté vlijeme připravenou směs, urovnáme a navrch naskládáme chřestové stonky tak, jak se nám líbí. Asi by nebylo nejvhodnější naskládat je všechny na sebe doprostřed ve tvaru pyramidy, ale podle citu. Já jsem zvolila jednoduchou variantu, kdy jsem je vyskládala ve dvou řadách naproti sobě hlavičkami doprostřed. Koláč se peče 35 až 40 minut.
     Pár minut před koncem pečení jsem ještě do každého rohu rozbila celé vejce, které je pak na koláči krásnou ozdobou a pokud se malinko navrch osolí, stane se ozdobou krásnou i chutnou.
     Ke koláči jsem připravila pár salátových listů s medovo-hořčičným dresinkem. Dresink pro čtyři osoby se vyrobí tak, že do misky dáme podle množství salátu 1lžičku medu, 1 lžičku nejlépe dijonské hořčice, šťávu z půlky citronu a 2 lžíce olivového oleje, osolíme, opepříme a dobře prošleháme. Přičemž já dresinky připravuji v uzavíratelné sklenici, kde pak všechno několikrát prošeřuju, takže se vše bezvadně propojí, mohu si pak dresinku připravit i víc a uchovávat v lednici. Před použitím pak opět šejkuju a je to.

     Tak to zkuste, dokud máme chřest.


Navštivte i moje stránky na facebooku.